ARA GÜLER Söyleşisine Gidiyoruz…

ARA GÜLER Söyleşisine Gidiyoruz…

fotoistanbul-festivali-20

“Ara’yı Anlamak”

PhotoPlay ve NKFA üyeleri olarak, Fotoİstanbul Festivali’nin merakla beklenen  “Ara’yı Anlamak” söyleşisinde buluşuyoruz.

Etkinlik 22 Ekim Perşembe günü saat 18.30’da Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Ancak yerler sınırlı olduğu için erken gelmenizi öneriyoruz.

AÇIKLAMA:

Türkiye’de fotoğraf denildiğinde ilk akla gelen isim Ara Güler’dir. O Türkiye’nin ve İstanbul’un görsel hikayecisidir. Belleğimize kazınan çoğu fotoğraf onun objektifinden yansımıştır. Kültür tarihimizdeki çoğu yazarı, ressamı, düşün insanını fotoğraflarıyla bize tanıtan Ara kendisini, “tarihi makinesiyle yazan adam” olarak görür. Fakat O aynı zamanda bir şair, bir yazar, bir tarihçi, bir ressam, bir sosyolog, bir antropologdur. Çünkü o foto muhabirliğinin yalnızca olayları izlemek değil döneminin yaşamını, sanatını, gelenek ve göreneklerini gelecek kuşaklara aktarmak olduğuna da inanır. Onun için fotoğraf çekmek hissettiği dünyayı çekmektir. Fotoğrafın yaşamın bir anını yakalayıp gelecek zamanlara ulaştıran bir sihir olduğuna inanır. Fotoistanbul 2015 Uluslarararası Fotoğraf Festivali kapsamında Pera Müzesi’nde gerçekleşecek söyleşide, Paul Mcmillen, Simber Atay ve Coşkun Aral bu görsel sihri oluşturmayı anlamaya çalışacaklar.

Etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktır.

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

 

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir