Fotoğrafçılık Kursu Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Fotoğrafçılık Kursu Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Fotoğrafçılık kursu hepimizin bildiği gibi Fotoğraf Makinesi ve Fotoğraf çekmenin inceliklerinin öğrenildiği yerdir.
Fotoğrafçılık kurslarını incelemeden önce sormamız gereken ilk soru iyi bir fotoğrafçılık kursu nasıl olmalıdır? Beklentilerimiz nelerdir ?
Bildiğimiz üzere bir çok fotoğrafçılık kursu var ama asıl sorun, bize uygun olan kursun özellikleri ve eğitim şeklidir. Çoğumuz toplu kurslara katılırken bazılarımız özel ders almayı seçer. Peki bize uygun olan hangisidir ? Bunu anlamanın yollarından biri bazı kursların ücretsiz gezilerine katılmaktır. Başka bir yolu ise özel ders ortamına katılmaktır. Bize uygun olan kursu ve eğitim şeklini doğru olarak seçtikten sonra, kendimize uygun olan tarzda fotoğraflar çekip kendi galerimizi oluşturabiliriz. Tabi ki bir merak ettiğimiz konu ise fotoğrafçılık kurslarında ne tür bilgiler öğretildiğidir.

Fotoğrafçılık kurslarında ne öğretilir ?
Fotoğrafçılık kursları tüm eğitimi genelde temel ve ileri düzey olarak 2 bölüme ayırır:
Temel düzeyde, cihazımızı ve ekipmanımızı tanımamızı kontrol etmeyi, fotoğraf değerlerini okumayı, fotoğrafın oluşumunu, tarihçesi hakkında bilgi vererek küçük uygulamalarla pekiştirme yaptırılır.
İleri düzeyde ise fotoğrafçılığın ve fotoğrafın değer kazanması için nelerin önemli olduğu, çekim tarzları ve teknikleri , fotoğrafta tema oluşturma tema okuma, fotoğraf işleme, kısacası fotoğrafı sanata dökmek için gerekli olan tüm bilgilerin sıkı sıkıya uygulamalı olarak işlendiği bölümdür.
Eğer ki amatör bir fotoğrafçıysak kesinlikle temel düzey fotoğrafçılık kurslarına katılmadan ileri düzey kurslara katılmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir