Fotoğrafçılık kursu ve portre fotoğraf…

Fotoğrafçılık kursu ve portre fotoğraf…

16222483805_34358cd5f8_k

 

Fotoğraf: Melike ÇETİN

Temel fotoğraf bilgisi almış, fotoğrafta kendini biraz daha geliştirmek isteyen ve portre fotoğrafa ilgi duyan herkes bir fotoğrafçılık kursuna giderek portre fotoğrafa dair her şeyi öğrenebilir.

Ancak bir portre fotoğrafçılığı kursuna katılmadan önce temel fotoğraf eğitimi almış olmanız gerekiyor. Fotoğrafçılık kursuna giderek aldığınız eğitim sonrasında sokakta, mekanda birçok yerde başarılı, özgün portreler yakalamaya başlayacaksınız.

Ayrıca fotoğrafçılık kursu sonrasında  portresini çekeceğiniz model ile kuracağınız diyalog, portre çekiminde kullanılacak ışık kaynakları,doğru ışık ve  doğru ekipman seçimi gibi bir çok konuya hakim olacaksınız.

Portre fotoğrafçılığı kursunda öncelikle portrenin tarihi hakkında bilgi sahibi olacaksınız… İlerleyen dersler içerisinde ise eğitmeniniz ile beraber ünlü fotoğrafçıların çekmiş olduğu portreler üzerine konuşacak, fotoğrafları değerlendirmeye başlayacaksınız. Bu tür fotoğraf incelemeleri yaptıktan sonra ise yavaş yavaş portre türlerini,  nasıl doğru ayarlar yapacağınızı, çekim sırasında kullanmanız gereken ekipmanları, portre diyafram ilişkisini, doğru ışık seçimini ve ışık kullanımı ile ilgili önemli noktaları öğreneceksiniz.  Sokaklarda gözünüze ilişen masum yüzleri, belki de anlatmak istediklerinizi portre ile anlatacaksınız.

Fotoğrafçılık kursuna katılarak derslerde göreceğiniz tüm bu teorik dersleri uygulama gezileri ile deneyimleyeceksiniz de aynı zamanda.

Kazanacağınız deneyimler ve alacağınız eğitim sayesinde bu alanda büyük ve önemli bir adım atmış olacaksınız.

Portreye  merak saran ve portre fotoğrafçılığında profesyonel olmayı hedefleyenler, bir fotoğrafçılık kursuna katılarak  amaçlarına ulaşabilir. Ancak belirtmeden geçmeyelim… Diğer alanlarda da gerektiği gibi portrede başarılı, özgün olabilmek için fotoğrafçılık kursunda öğreneceğiniz bilgiler ile sınırlı kalmamalı, kendinizi sürekli bu yönde geliştirmelisiniz…

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir