Fotoğrafçılık kursu ve prime lenslerin avantajları

Fotoğrafçılık kursu ve prime lenslerin avantajları

Sony-new-PL-mount-prime-lenses

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

Bu yazımda prime yani sabit  lensleri merak eden ve yeni bir lens almayı düşünen fotoğraf severler için prime lensleri ve prime lenslerin avantajlarını kısaca anlatacağım. Fotoğrafçılık kursu eğitmeninize de prime lensleri veya diğer lensleri sorabilir, lensler ile ilgili birçok şeyi öğrenme imkanı elde edebilirsiniz. Şimdi fotoğrafçılık kursu eğitmeninizin de tavsiye edeceği şu prime-sabit-lensleri bir inceleyelim… İlk olarak fotoğraf ile ilgilenen hemen hemen herkeste bulunan prime -sabit- lenslerin ne olduğuna kısaca bir değinelim. Adından da anlaşılacağı üzere prime -sabit- lensler, odak uzaklığı değişmeyen yani sabit lenslerdir. Bu lenslerde zoom özelliği de bulunmuyor kısacası. Yakından fotoğraflamak istediğiniz bir nesneye ya da modele kendiniz yaklaşacaksınız. Daha da uzaktan fotoğraflamak istediğinizde ise model ya da nesneden uzaklaşmak durumunda kalacaksınız.  Prime lensler ile mesafeyi siz belirlemiş oluyorsunuz ayrıca. Fotoğrafçılık kursu atölyesinde prime -sabit- lenslerin ne olduğunu da öğreneceksiniz. Hatta fotoğraf atölyesi eğitmeniniz sizi bir prime lens edinmeye de yönlendirebilir… Prime lenslere birkaç örnek verecek olursak: Nikon 50 mm 1.8, Nikon 50 mm 1.4, Nikon 85 mm 1.4, Canon 50 mm 1.8, Canon 85 mm 1.8, Sigma 30 mm 1.4, Sigma 35 mm 1.4 şeklinde fotoğraf ekipmanları piyasasında mevcut.

Fotoğrafçılık kursu

Nikon 50 mm f1.8

Özellikle Nikon ve Canon’un 50 mm 1.8 lensleri uygun fiyatlarda olmakla beraber hemen hemen fotoğraf ile ilgilenen herkeste de mevcut olan lenslerden. Peki bize kaliteli görüntü imkanı sunan prime – sabit- lenslerin avantajları neler? Neden birçok fotoğrafçıda prime- sabit- lens mevcut? Bu soruları da kısaca bir yanıtlayalım. Prime lenslerin avantajları nelerdir? Prime lensler neden tercih ediliyor? Öncelikle bu objektifleri diğer objektifler ile karşılaştırdığımızda prime yani sabit objektiflerin piyasadaki fiyatlarının oldukça uygun olduğunu görebiliriz. Örneğin Canon 50 mm 1.8 lens. Lenslerin fiyatlarındaki bu uygunluk da haliyle fotoğrafçıları prime objektif almaya teşvik ediyor. Fiyatlarındaki uygunluğa ek olarak bu tür lensler, kaliteli-keskin bir görüntü ve sığ bir alan derinliği imkanı da sunuyor. Bu nedenle de özellikle portre fotoğrafçıları bu lensler ile çekimlerini gerçekleştiriyor. Aynı zamanda prime lensler sayesinde kadraj konusuna hakim olacak, az ışık şartlarında daha rahat çalışacaksınız. Fotoğrafçılık kursu derslerinde de prime ve diğer tüm objektif çeşitleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız mümkün.

NKFA fotoğrafçılık kursu hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz:

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir