Fotoğrafçılık Kursu’nda Fotoğraf Çekmeyi Nasıl Öğrenirim?

Fotoğrafçılık Kursu’nda Fotoğraf Çekmeyi Nasıl Öğrenirim?

Fotoğraf makineleri günümüzde çağın son model teknolojisi ile hız kesmeden ilerlerken toplumda bu makinelere, etkin bir biçimde kullanabilmek ve en iyi fotoğrafı çekebilmek adına sayıları hızla artan Fotoğrafçılık kursları açılmıştır.

Fotoğraf kurslarının yanısıra bir çok fotoğraf ve fotoğrafçılık sitesinde sanal e-eğitimlerde yer almaktadır.

Hobi olarak yada amatör olarak fotoğrafçılık, ve iyi fotoğraf çekmenin sırlarını öğrenmek için, sınıf içi eğitimler mi yoksa sanal e-eğitimler mi? diye iki soru akla gelebilir.

Fotoğrafçılık kurslarında fotoğrafın tarihçesinden başlayarak, fotoğraf makineleri, objektifler, ıso, enstantene, diyafram, pozlama ve kompozisyon gibi konular ders içerisinde anlatılır, konu ile ilgili tartışma ve yorumlarla desteklenerek sonunda da çekim gezisi ile 4 haftalık bir eğitim verilir.

Fotoğrafçılık kurslarında verilen Temel eğitim, Sanal e-eğitimlerde, çeşitli videolar yardımı ile anlatılmakta, eğitim sunumları paylaşılmakta ve pratik uygulaması ise simülasyonlarla desteklenmektedir.

İyi fotoğraf çekmek, elindeki makinayı tanıyıp en etkin biçimde kullanmak için, fotoğrafçılık kurslarına katılmanın şart olduğu, bu işin olmazsa olmazının fotoğraf kursları olduğunu düşünenler olduğu gibi, fotoğraf kurslarına gitmeden, internet üzerindeki yüzlerce fotoğraf sitesinde yer alan sanal fotoğrafçılık eğitimlerini izleyerek, dergi,kitap karıştırarak makalelerde anlatılanları okuyarak da bu sırra mashar olacağını düşünen bir kesim olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

Ne varki, e-eğitimlerin Fotoğraf ve Fotoğraf makinelerinin kullanımı konusunda öğretici olduğunu bir şeyler kattığı bir gerçek olsa da, kişisel olarak bir şeylerin eksik kaldığı kanısındayım.

Fotoğraf kurslarında etrafında en az 15 farklı düşünceden insan ve bu işin eğitimcisi var, ve bu kadar insanın birbirine öğreteceği, akıllardan hiç çıkmayacak çok küçükte olsa bir bilgi akışı var.

Bu yüzdende ben diyorum ki, bu iş en iyi mutfağında hazırlayarak, pişirerek yani Fotoğraf Kurslarında öğrenilir.

Saygılarımla.

 

 

.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir