Fotoğrafçılık Kursunun Önemi

Fotoğrafçılık Kursunun Önemi

Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğraf çekmek bir çok insan için hobi olarak başlar. Etrafında fotoğrafını çekmeye değer görülen her nesne ve her varlığın fotoğrafı çekilir. Fotoğraf çekmek isteyen ve buna merakı olan birisi için her yer ve her canlı fazlası ile fotoğrafı çekilmeye değerdir. Kimi zaman küçük bir kelebek ve kanatlarındaki harika sanatlar, kimi zaman ağaçlarla bezenmiş bir göl kenarı, kimi zaman ise şehrin karmaşası içerisinde kalmış tek katlı eski fakat şirin bir ev. Tüm bunlar ve bunlar gibi on binlerce varyasyon ve seçenek, bir fotoğrafçı için fotoğrafı çekilesi kıymette estetik sanat eserleridir. Fotoğraf çekme çoğu zaman bir hobi olarak başlasa da zamanla artık tatmin olmamaya başlar insan. Her zaman daha iyisini ve daha güzelini fotoğraf kağıdına basma ihtiyacı ve talebi gelir. Gözler ile görünen güzellikte, fotoğraflarda da eksiksiz sanatları görmek ister insan. Tabi bu görme isteği, hobi olarak yapılan bir fotoğraf çekimi için fazladır. Eğitimini almadan, fotoğraf çekmenin yöntemlerini ve inceliklerini öğrenmeden açıkçası çok zordur. Bunun için de bir fotoğrafçılık kursuna gitmek ve burada fotoğraf eğitimi almak gerekecektir.

Fotoğrafçılık kursuna giderek, fotoğraf çekme yetisi daha da kuvvetlenir. Fotoğrafçılık kursunda, amatör olarak uygulanan fotoğrafçılık, daha da profesyonelleşir. Fotoğraf çekme teknikleri detaylıca öğrenilecektir. Fotoğraf çekmek, dışarıdan göründüğü gibi öyle kolay değildir. Bir fotoğrafta derinliği yakalamak, üç boyutlu olarak fotoğrafı çekilen nesneleri fotoğraf kağıdına yansıtabilmek, doğru açıdan ve doğru ışık yoğunluğu ile fotoğraf çekebilmek için eğitim almak şarttır ve buda ancak bir fotoğrafçılık kursu ile mümkün olabilmektedir.

Fotoğrafçılık kursunda uzman fotoğrafçılar, ışığı doğru kullanmayı, fotoğrafta derinliği yakalamayı, fotoğraf makinasının tüm özelliklerini kullanabilmeyi, hangi ortamda ne tarz bir yöntem uygulanması gerektiğini, iç ve dış mekanda ne tür teknikler gerektiğini ve diğer tüm fotoğrafçılık tekniklerini öğretirler. İnsanın içinde bulunan yetenek, önce teknik bilgiler öğrenilir, sonrasında da pratiğe dökülerek uzman bir fotoğrafçı haline gelinmesini sağlar. Fotoğraf çekmek bir sanattır ve bu sanat ancak bir fotoğrafçılık kursu ile hayata yansıtılabilir.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir