NKFA’DA SUNUM: HAYATI, AŞKLARI ve FOTOĞRAFÇILIĞI ile “TİNA MODOTTİ”

NKFA’DA SUNUM: HAYATI, AŞKLARI ve FOTOĞRAFÇILIĞI ile “TİNA MODOTTİ”

AŞKIN, DEVRİMİN VE FOTOĞRAFIN TUTKUNU  TİNA MODOTTİ’Yİ KONUŞACAĞIZ

18-tina-modotti-frida-kahlo

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi olarak 28 Eylül 2014 Pazar günü, Efsane Fotoğrafçı “Tina Modotti”ye dair bir sunum gerçekleştireceğiz.

Bu sunumla birlikte, Tina Modotti’yi tanımış, hayata ve fotoğrafa bakış açısını öğrenmiş olacaksınız. Sunumu NKFA üyelerinden Şenay Çolakoğlu gerçekleştirecektir. 

 

TİNA MODOTTİ HAKKINDA KISA BİLGİ:

2-Edward Weston, Tina Modotti with Downcast Eyes

1896 yılında İtalya’da yoksul bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. 1942 yılında  Meksika’da tek başına  öldüğünde ise 46 yıllık yaşama sığdırılamayacak hızda, özgürlükte  ve farklılıkta bir yaşam da son bulmuştu.

12 yaşındayken  İtalya’da bir ipek fabrikasında işçi olarak  başlayan çalışma hayatı, Hollywood’da başrol oyunculuğuna kadar uzanacaktı. Ancak fotoğrafçı Edward Weston ile tanışmasıyla beraber hayatı bambaşka bir rotada yol alamaya başladı.  Daha sonradan evleneceği  Edward Weston’a önce modellik yaptı,  sonra ise çıraklık yaparak fotoğrafın sihirli dünyası ile tanıştı. Tina Modotti film setlerinden fotoğraf stüdyosuna geçiş yaparken çevresi de değişmeye başladı. Giderek etrafında oluşan entellektüel çevrenin vazgeçilmez isimlerinden biri haline geldi. Meksiya yerleştiğinde  ise elinde fotoğrafçılığı ve siyasi düzen hakkında yüksek sesle söyleyecekleri vardı. İçinde yanan devrimci ateşi,  yeteneği ile buluşturarak dönemin Meksikası’nı gözler önüne seren fotoğraflar çekmeye başladı.

Yaşadığı dönemin çok üstünde bir düşünce tarzı ile özgürce yaşayan  Tina Modotti, 20.yüzyılın en başarılı kadın fotoğrafçılarından biriydi. Etkileyici güzelliği, tutkulu aşkları, savunduğu düşünceleri, yeteneği ile kendisine ve birçok kişiye yol açmak için çabalayan Tina Modotti, efsane fotoğrafçılar arasında yerini almıştır.

20-modotti_bandolier-23f18

KATILIM ve KAYIT:

Etkinliğimiz ücretsizdir. Katılım için bu yazıya isim-soyisim, mail adresiniz ve cep telefonu numaranızı yazarak yorum yapmanız yeterlidir. Katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Katılım için yorum sırası esas alınacaktır. Fazla başvuru olduğu takdirde etkinlik tekrarlanabilir. Kayıt bilginiz size mail ve SMS olarak bildirilecektir.

(Cep telefonu numaranızı yazmanız, her hangi bir aksilik durumunda size ulaşmamız için önemlidir. O nedenle lütfen cep telefonu numaranızı yazdığınızdan emin olun. Telefon numaranız ve mail adresiniz yorumda gözükmeyecek ve 3. şahısların görmesi mümkün olmayacaktır.)

 22-Tina-Modotti

BULUŞMA YERİ VE SAATİ:

Etkinlik 28 Eylül 2014 Pazar günü saat 20.00-21.00 saatleri arasında Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nde gerçekleşecek.

ADRES:

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi Fotoğrafçılık Kursları

Meşrutiyet Cad. Galatasaray Pasajı No:13/7 Kat:4 BEYOĞLU/İSTANBUL

(Beyoğlu’ndaki Galatasaray Lisesi’nin Karşısı’ndaki, İngiliz Konsolosluğu’nun Arkasındaki Cadde. Levent Büfe’nin 4. Katı)

 

İLETİŞİM:

0212 224 65 66 – 0530 274 88 98 – mail@nihatkaradag.com.tr

 

KATILIMCI LİSTESİ : 

1 – Yeliz Gökçe

2 – Ayşegül Salihoğlu

3 – Hüsniye Uğur

4 – Hatice Sedef

5 – Arman Kuzel

6 – Halis Yıldız

7 – Yeter Okyay

8 – Fikriye Bulunmaz

9 – Hamdi Vurak

10 – Şükran Bozacı

11 – Çiğdem Sakine Namlı

12 – Kadriye Ongün

13- Nesrin Esen

14 – Berhem Baltaş

15 – Hasgül Taşbaş

16 – Yunus Emre Yiğit

17 –

18 –

19 –

 

 

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

26 Comments to “NKFA’DA SUNUM: HAYATI, AŞKLARI ve FOTOĞRAFÇILIĞI ile “TİNA MODOTTİ””

 1. Yunus Emre Yiğit dedi ki:

  Bende katılmak istiyorum

  1. Ahmet Dalgıç Ahmet Dalgıç dedi ki:

   Kaydınız alınmıştır. Etkinlikte görüşmek üzere…

 2. Nesrin ESEN dedi ki:

  Ben ve arkadaşım Berhem BALTAŞ katılmak istiyoruz.

  1. Ahmet Dalgıç Ahmet Dalgıç dedi ki:

   Kaydınız alınmıştır. Etkinlikte görüşmek üzere…

 3. sukran bozaci @sukrran dedi ki:

  Ben de katılmak istiyorum..

  1. Ahmet Dalgıç Ahmet Dalgıç dedi ki:

   Kaydınız alınmıştır. Etkinlikte görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir