PROFESYONEL FOTOĞRAFÇI | İSTANBUL

Bir kişinin belli eğitimlerden geçerek fotoğrafçı olabilmesi mümkün olmaktadır. Bu detayların tamamının birleştirildiği takdirde profesyonel fotoğrafçı her alanda ve her sektörde hizmet edebilme yeteneğine sahip olmaktadır. Fotoğraf alanı çok geniş kapsamlı bir konu olup her ürün için kullanılabilen detaylardan oluşmaktadır. Bundan dolayı görev alan profesyonel fotoğrafçı kapsamlarındaki kişilere çok fazla görev ve sorumluluk düşmektedir. Ürünlerin iyi çıkması reklamcılar tasarımcılar ya da ekipler açısından önemli olmaktadır. Ürünleri iyi çıkaracak kişiler ise profesyonel fotoğrafçı olarak bilinmektedir.

 Yapılan çalışmalar, renk değerlendirmeleri, tasarımlar ve ortaya çıkacak temaların her biri fotoğrafçılar tarafından sağlanmaktadır. Küçükten büyüğe herkesin dikkatini çeken fotoğrafları çeken kişilere profesyonel fotoğrafçı denilmektedir. Fotoğrafçılık alanı teknolojinin ilerlemesi ile birlikte daha da büyümeye devam etmektedir. Özellikle kıyafet tasarımlarında ürünü sergilemek için mankenler tarafından çekilen fotoğraflar her sektörde kullanılmaktadır. Burada bulunan fotoğrafları bile iyi bir şekilde çekebilecek kişilere profesyonel fotoğrafçı eşlik edip grupları ile gelmektedir. Çekimler bazen uzun bazen kısa nitelikte sürebilmektedir.

 Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İçin Gerekli Eğitimler Neler Olmaktadır?

 Bu anlamda ya da kapsamda yapılan birçok eğitim dalı bulunmaktadır. Eğitim dalının her birinde farklı çeşitli eğitimler gösterilmektedir. Burada herkese profesyonel fotoğrafçı olarak yetiştirmek baz alınmaktadır. Görülmeyen bakılmayan açılardan bakmayın değişik açılardan fotoğraf yakalamayı öğrenmek amaçlanmaktadır. Özellikle fotoğraf kriterleri seçimleri rötuşlar profesyonel fotoğrafçı olan kişiler tarafından yapıldığı için bu alan çok fazla rağbet görmektedir. Alanın altyapısından başlayarak her türlü konsept için fotoğraflar çekilmektedir.

 Eğitimler ilk sözel sonra uygulamalı olarak devam etmektedir. Özellikle uygulamalı temalı eğitimlerde profesyonel fotoğrafçı olacak kişiler için özel kamplar yapılmaktadır. Doğa manzara ürün ve buna benzer birçok tanıtım videoları fotoğrafları bu şekilde çekilmektedir. Genelde profesyonel fotoğrafçı eğitimleri en küçük yaşlardan itibaren başlamaktadır. Fotoğraf çekimine meraklı olan kişiler her zaman farklı açılardan çekim arayışına girmektedir. Bu da bu meslek için uygun olduğunun en önemli kanıtı olmaktadır.

 Profesyonel Fotoğrafçıda Bulunan Özellikler Neler Olmaktadır?

 Her profesyonel fotoğrafçıda aynı özellikler bulunmayabilmektedir. İyi bir fotoğrafçı olabilmek için kişinin kesinlikle derinlikleri inebilmesi gerekmektedir. Böylece profesyonel fotoğrafçılık olma adına büyük imzalara yol açabilecek ürünler ya da çalışmalar ortaya çıkarmaktadır. Işık dengesini arada oluşabilecek koordinasyonları iyi bir şekilde ayarlayıp seçmesi gerekmektedir. Eğer ürün manken tarafından tanıtılıyorsa muhakkak mankenin açısını ve ürünü en iyi gösterecek şekildeki doğru pozu bulmayı amaçlamaktadır. Her zaman profesyonel fotoğrafçı ürüne odaklı çalışmalar yapmaktadır. Amaç tüm doğrultularda ürün olmaktadır.

 Profesyonel Fotoğraf Çekimi Ücreti

 Profesyonel fotoğraf çekimi ücreti çekimin uzunluğuna, zorluğuna ve yerlerine göre değişmektedir. Genellikle çekimler profesyonel fotoğrafçı sayesinde önceden planlanıp ışığın ve ürünün en uygun olabileceği zaman aralığında tercih edilmektedir. Çekimlerin belli bir süre sınırı olmadığı için fiyat konusunda da ucu açık rakamlar olabilmektedir. Fiyat analizlerinde genellikle kullanılan makineler çekimlerin pozları kaç adet fotoğraf makinesi kullanıldığı ışıklandırma gibi detaylar analizleri etkilemektedir.

 Profesyonel Fotoğrafçının Yaptığı Çekimlerde Mekanın Önemi Nedir?

 Belirlenen mekanlar ışık dengesi sergilenecek ve öne çıkarılacak olan görselin doğru bir şekilde analiz edilmesi için önemli olmaktadır. Mekana gidilecek saatler çekilecek sürenin uzunlukları her detay fotoğrafın iyi çıkması için önemlidir. Fotoğrafı çekecek olan kişinin kısa sürelerde çekmesi her zaman daha dinamik pozlar yakalamasını sağlamaktadır. Özellikle saat dilimine dikkat edilmesi gerekmektedir. En iyi ışık en iyi görsel hangi saat diliminde elde edilecekse o arada çekim yapılmalıdır. Çekimler tüm bu özellikleri baz alınarak yapıldığı takdirde her zaman en mükemmel sonuçlar ortaya çıkacaktır.

İstanbul’da Profesyonel fotoğrafçı için https://fotografcekimi.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir