Yorumlu-yorumsuz mimari fotoğraf nedir?

Yorumlu-yorumsuz mimari fotoğraf nedir?

0000079367
Mimari fotoğraflar, fotoğrafta yapının yansıtılma şekline göre yorumlu ya da yorumsuz fotoğraflar olarak ayrılır. Yorumlu fotoğraflar, fotoğrafçının firmadan da izin alarak yapıyı kendi bakış açısıyla yansıttığı fotoğraflardır. Yorumlu fotoğraflarda kurallara uyma zorunluluğu yoktur. Fotoğrafçı, mimari yapıyı farklı, yaratıcı şekillerde görüntüleme şansına sahip. Yapının detaylarını, yapıyı farklı perspektif denemeleriyle görüntüleyebilir. Hatta mimari yapıyı çevresindeki öğeler ile birlikte görüntüleyebilir ( insanlar, yapının çevresindeki diğer yapılar vs.) En yalın haliyle fotoğrafçı, yapıyı ‘kendi bakış açısıyla’ yorumlar.

Fotoğrafçılık kursu

 

Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da yorumlu ve yorumsuz mimari fotoğraf kavramını öğreneceksiniz. Yorumsuz mimari fotoğraflar da ise, çekilecek fotoğraflarda kurallara uyulması gerekir. Fotoğrafçı, perspektif hatalar olmadan cepheleri görüntülemelidir. Bunun içinde perspektif düzeltici F.C objektif, Photoshop vs. kullanabilir. Ya da örnek verecek olursak fotoğrafçı, bir binayı ön cepheden görüntülemek istiyorsa, binanın tam orta noktası ile aynı yükseklikte bir yerde bulunarak oradan fotoğrafı çekmeli.
Bu yazımda sizlere kısaca yorumlu ve yorumsuz mimari fotoğrafın farkından bahsettim. Fotoğrafçılık kursuna giderek yorumlu ve yorumsuz fotoğrafın farkını daha iyi kavrayabilir, hatta mimari fotoğraf dalında ilerlemek isteyebilirsiniz…

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir