NKFA ile DÜZCE ŞELALELERİ FOTOĞRAF GEZİSİ

NKFA ile DÜZCE ŞELALELERİ FOTOĞRAF GEZİSİ

duzce selaleleri

DÜZCE ŞELALELERİNE GİDİYORUZ…

Güzeldere ve Samandere Şelalesi ile Efteni Gölü

FOTOĞRAF GEZİSİ

14 Mart 2015 – Cumartesi

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi ve PhotoPlay olarak düzenlediğimiz fotoğraf gezilerine, Güzeldere Şelalesi, Eftani Gölü ve Samandere Şelalesi Tabiat Parkı ile devam ediyoruz.

Bu gezide doğa ile iç içe olacak, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşacaksınız. Aynı zamanda fotoğrafa dair yeni bilgiler öğrenecek ve fotoğraflarınızı profesyonel kişiler değerlendirecek.

Ayrıca fotoğrafla ilgili tüm sorularınız, gezi esnasında eğitmenlerimiz tarafından cevaplandırılacak, çekim tekniklerine dair de kısa brifinglerle teknik bilgi verilecektir. Gezi süresince çektiğiniz fotoğrafları da, eğitmenlerimiz değerlendirecek.

güzeldere samandere şelalesi düzce

Güzeldere Şelalesi

Güzeldere Şelalesi, Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafedeki Gölyaka-Güzeldere Köyü’ndedir ve rakımı 630 metredir. Güzeldere Köyü’nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi 130 metre yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunun değişik ağaç türleri ile renk cümbüşü oluşturduğu, güneş ışınları ile gökkuşağını içinde barındıran Türkiye’nin en büyük şelalelerindendir. Altında Efteni Gölü ve Kuş Cenneti, üstünde Pürenli Yayla bütünlüğü, doğal alabalıkları, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüşü parkurları orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

Efteni Gölü

Efteni Gölü, Düzce’nin 14 km. güney batısında, Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde, Düzce Ovasına ait akarsu ağının birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır.Gölyaka ilçesine 2km mesafede bulunan Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Bünyesinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Gölün muhteşem manzarasını ve Düzce’nin doğal güzelliklerini kuş bakışı izlemek isteyenler, yaklaşık 162 basamakla çıkılan ve seyir terası adı verilen Toptepe yangın gözetleme kulesini ziyaret edebilirler. Yine aynı bölgede ve Efteni Gölüne 500mt. mesafede bulunan Hamamüstü köyüne giderek Kartal Yuvasını ziyaret edebilirler. Çevrede kuş türlerinin izlenebilmesi için 4 adet seyir terası bulunmaktadır. Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke, kuğular, gölün gediklilerinden olup kolay görünenler arasında yer almaktadırlar. Kuşların göç yollarında, bir mola gölü olan Efteni Gölü, su seviyesinin dışında nilüfer çiçekleriyle, sazlıklarıyla kuşları saklarken fotoğraf ve kuş gözlemcilerine kompozisyon oluşturuyor. Boz kaz, sakarca, yeşilbaş, fiyu, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, macar, elmabaş, pas baş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, kızkuşu, karabatak mevsiminde foto safarisi için uygun özellikler göstermektedir.

güzeldere samandere şelalesi düzce

Samandere Şelalesi Tabiat Parkı

Düzce’nin güneydoğusunda, İl merkezine 26 km. uzaklıkta yer alan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca buradaki 500 metre yükseklikteki ağaçlar ve iki küçük şelale ile Cadı Kazanı denilen bölümde tescillidir. Samandere Şelalesinde, ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek cadı kazanı içinde derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürmektedir.

güzeldere samandere şelalesi düzce

GEZİ HAREKET PLANI:

Bakırköy İncirli Eski Boyner Önü: 06.45

Mecidiyeköy Teknosa Önü: 07.00

Kadıköy Evlendirme Dairesi: 07:20

Güzeldere Şelaleye varış: 10.00 

Efteni Gölü varış: 12.30 

Öğlen Yemeği: 13.30 

Samandere Şelalesi Tabiat Parkı varış: 14.30 

İstanbul’a dönüş : 18.30

İstanbul’a varış : 22.00

güzeldere samandere şelalesi düzce

Yukarıdaki saatlerde belirtilen noktalarda buluşmanın ardından yolculuğumuza başlıyoruz. İlk olarak Gebze’de bulunan Güzeldere Şelalesi’ne varıyoruz ve burada yaklaşık 2 saatlik serbest zaman tanıyoruz. Ardından Efteni Gölüne hareket ediyoruz ve yaklaşık 1 saatlik serbest zamandan sonra öğlen yemeği için bölgede bulunan Kaplanoğlu Alabalık Tsislerine  geçiyoruz. Yemeğimizi yedikten sonra da son olarak Samandere Şelalesi Tabiat Parkı gidiyoruz. Varışımızın ardından yine 2 saat kadar serbest zamanımız olacak. Ardından da İstanbul’a döneceğiz.

güzeldere samandere şelalesi düzce

FİYAT:

Kişi başı 90TL‘dir.  Gezi ücretine;  giderken otobüste dağıtılacak sandiviç, meyve suyu ve kek, öğlen yemeği (Kaplanoğlu Tesislerinde alabalık yada köfte, salata , meşrubat) fotoğraf eğitimi ve danışmanlığı hizmetleri ile ören yeri ve milli park girişleri dahildir.

güzeldere samandere şelalesi düzce

SON KATILIM TARİHİ:

13 Mart Cuma katımcı olmak için son gündür.

Gezimiz 27 kişilik araç ile gerçekleştirilip sınırlı kontejyan olacaktır.

 güzeldere samandere şelalesi düzce

KESİN REZERVASYON İÇİN:

Geziye kesin katılımcı olmak için 13 Mart Cuma gününe kadar aşağıdaki banka hesabına gezi ücretinin 40 TL’sini yatırıp, EFT ya da havale isminizi, telefon numaranızı ve nereden bineceğinizi gezi@nihatkaradag.com.tr adresine mail yoluyla bildirmeniz gerekmektedir. Gezi ücretinin kalan kısmı olan 50 TL araç içerisinde toplanacaktır.

Hesap Bilgileri:

Nihat Karadağ adına kayıtlı Finansbank hesabı

BANKA KODU: 111

ŞUBE KODU: 3663

ŞUBE ADI: ENPARA

HESAP NO: 0049943112

IBAN: TR420011100000000049943112

güzeldere samandere şelalesi düzce

İLETİŞİM & REZERVASYON:

Sorularınız için 0212 224 65 66 yada 0530 274 88 98 numaralı telefonları arayabilir ya da gezi@nihatkaradag.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

NOT: Bu gezi TURSAB Belgeli Seyahat Acentesi olan Anka Travel tarafından düzenlenmektedir.

Fotoğraflar Özel ÇELİK’e aittir.

RESTORANT BİLGİSİ : www.kaplanoglualabalik.com

Ahmet Dalgıç

Published by Ahmet Dalgıç

NKFA ve Photoline Dergisi’nde asistanlık görevini yürütmekte. 2013 yılında aldığı fotoğraf makinesi ile hobi olarak fotoğrafçılığa başladı. Kendisini bu alanda geliştirmek için çekim ve gezilere devam etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir