UV filtre nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

UV filtre nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Fotoğrafçılık kursu

Ultraviyole yani UV filtre, fotoğraf ile ilgilenen birçok kişide mevcut. Ancak bir UV filtre kullanmayan ve satın almayı düşünenler için bu yazımda UV filtrelerin ne olduğundan, avantaj ve dezavantajlarından kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu almayı düşünüyorsanız da dersler sırasında UV filtreyi öğreneceksiniz.

Öncelikle UV filtre nedir? sorusundan gidelim. UV filtre, güneş ışınlarından gelen ve ultraviyole denilen yani gözle görülmeyen ışınları engellemeyi sağlar. UV ışınlarının fotoğrafta yaratacağı olumsuz etkiyi en az düzeye indirgemeye yarar. Ancak UV filtrenin satın alınmasındaki en büyük etken, makinenin lensinin her türlü toza, sert darbeye, yağmura karşı korunmasıdır. Yani UV filtre, lensi gelebilecek tüm zararlardan koruyor.

Avantajları ve dezavantajları
– UV filtre, lensi her türlü zarardan koruyor.
– UV filtre, ultraviyole ışınları engeller.
– Ancak UV filtre, özellikle kalitesiz ise görüntüdeki kaliteyi bozabilir.
– Köşe kararmalarına neden olması.

Bu yazımda sizlere kısaca UV filtreden bahsettim. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında UV filtre ile ilgili diğer sorularınızı eğitmeninize sorabilir, eğitmeninizin yardımını alabilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir