Fotoğrafçılık kursu alarak fotoğrafta ilerleyin!

Fotoğrafçılık kursu alarak fotoğrafta ilerleyin!

samsung-nx-300-040113

Fotoğrafçılık kursu eğitimlerine katılıp, temel fotoğraf sertifikasına sahip olan ancak bulunduğu noktayı hala yeterli görmeyen fotoğraf sevdalıları, fotoğrafta daha da ilerlemeyi amaçlayabilir. Fotoğrafı özellikle mesleki olarak icra etmek isteyenlere temel fotoğraf eğitimi yeterli gelmeyebilir. Diyafram, enstantene, ISO, pozlandırma, white balance, fotoğrafta kompozisyon gibi en temel konuları kavramış ancak bu yolda daha da ilerlemek isteyenler için “ileri fotoğraf tekniği” eğitimleri mevcut.

 

Fotoğrafçılık kursunun vermiş olduğu temel fotoğraf eğitimi, fotoğraf ile profesyonel anlamda ilgilenecek olan biri için yeterli gelmeyebilir diye belirtmiştik. Bu yüzden kendini daha da geliştirmek isteyen fotoğraf sevdalıları, çeşitli fotoğraf eğitimleri veren kurumların açtığı “ileri fotoğraf tekniği” eğitimlerine katılıyor. Son yıllarda ileri fotoğraf eğitimi, temel fotoğraf eğitimi ile birlikte ya da kurlar şeklinde ayrılarak veriliyor.  İleri fotoğraf tekniği eğitimlerine katılan fotoğraf tutkunları, ders sırasında stüdyoda fotoğraf çekimi, stüdyoda yardımcı ekipmanların kullanımı, highkey/lowkey, ışıkla boyama tekniği, panoramik fotoğraf, gece fotoğrafı, mimari fotoğraf ve fizyogram konularını görüyor. Hatta tek tek, her bir konu üzerinde yaptığı uygulama çekimleriyle birlikte konuyu net bir şekilde kavrıyor. Şunu da söylemeden geçmeyelim ki, eğer ileri fotoğraf eğitimi almak istiyorsanız mutlaka iyi bir araştırma yapmalısınız. Zira alacağınız kötü bir eğitim sizi fotoğraftan uzaklaştırabilir. Kendinize en uygun fotoğrafçılık kursunu seçmek için, gideceğiniz kursta öğreneceğiniz ders konularına, sınıf mevcuduna, kursun tercih edilme oranına bakabilirsiniz.

 

Ayriyetten eğitim aldığınız kurumda fotoğrafta uzmanlaşmak istediğiniz dalı da seçebilirsiniz.   Ders sırasında fotoğrafta hangi alana daha yatkın olduğunuzu farkedebilirsiniz. Örneğin daha çok mimari fotoğraflar mı çekmek istiyorsunuz yoksa portre fotoğrafı mı? Bunun kararını verebilirsiniz. Kurs bitiminde yalnızca uzmanlaşmak istediğiniz dal üzerine de bir eğitim görebilirsiniz. (Portre fotoğrafçılığı, stüdyo, mimari vs.) Yine kurs bitiminde eğitmenlerinize çektiğiniz fotoğrafları değerlendirmek için gösterebilir, eleştirilerini alabilirsiniz. Fotoğrafçılık kursuna giderek tüm bunları yapmak sizin elinizde, ileri fotoğraf eğitimi alarak fotoğrafta kendinizi farklı bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir