Tilt-shift lens üzerine…

Tilt-shift lens üzerine…

Fotoğrafçılık kursu

Bu yazımda sizler için tilt-shift lenslerden kısaca bahsedeceğim… Hepimiz çeşitli fotoğraf paylaşım sitelerinde tilt-shift lens ile çekilen fotoğraflara rastlamışızdır. Fotoğraftaki objenin minyatür olup olmadığı ikileminde kalmışızdır.  İşte tilt-shift lensler de tam olarak bu etkiyi yaratıyor. Bu lensler, fotoğrafta adeta minyatür etkisi veriyor.  Fotoğrafçılık kursu derslerinde de tilt-shift lensleri ve fotoğraftaki işlevini öğrenebilirsiniz. Öncelikle tilt kelimesinin Türkçe karşılığı “eğim”,  shift kelimesinin ise “değiştirmek, yön değiştirmek” vs gibi anlamlara karşılık geliyor. Yani bu lensler sayesinde biz açıyı belirli derecelere göre değiştirerek fotoğraflar çekebiliyoruz. Diğer bir ifadeyle geleneksel lenslere göre bu lens üzerinde tilt-shift özelliklerini kullanarak net alan derinliğini istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz.

Fotoğraflarda bu lenslerin etkisini rahatlıkla görebilirsiniz. Fotoğrafta alt ve üst kısım flu, ortada kalan kısım ise net olduğundan minyatür etkisi oluşuyor.

cityscapes-tilt-shift_00248717

 

 

Civil War Football Game at Reser Stadium

Bu lensler diğer lenslere göre oldukça farklı özelliklere sahiptir. Sağa, sola ve yukarıya hareket edilebildikleri için objenin düzgün, eğim olmadan fotoğrafının çekilmesine de imkan tanırlar aynı zamanda. Tilt-shift lensler ile daha çok mimari fotoğrafların çekildiğini görürüz. Ama bu yalnızca mimari fotoğraf için kullanılan bir lens olduğu anlamına gelmiyor. Tilt-shift lensler ile sokak veya manzara fotoğraflarını da kendinizce yorumlayabilir, ilginç kareler elde edebilirsiniz. Bu lensler çok fonksiyonlu olduğundan daha çok profesyoneller tarafından tercih ediliyor ve fiyatları da oldukça yüksek oluyor.  Sizce de bu lensler oldukça kusursuz değiller mi?

Aşağıda bazı TS lensleri görebilirsiniz…

5025560_0_bCanon TS-E 90 mm f/2.8 Tilt Shift Lens

5025558_0_b

Canon TS-E 24 mm f/3.5L II Tilt Shift Lens

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir