Fotoğrafçılık kursu alarak fotoğrafta uzmanlaşabilirsiniz!

Fotoğrafçılık kursu alarak fotoğrafta uzmanlaşabilirsiniz!

Fotoğrafçılık kursu

 

Fotoğrafın geçmişten bu yana geldiği noktaya baktığımızda büyük bir yol katettiğini rahatlıkla görebiliriz. Gerek hobi olarak gerekse mesleki olarak fotoğraf bir hayli ilerledi. Ben bu yazımda ise sizlere fotoğrafın mesleki yönünden, fotoğrafçılık kurslarının verdiği mesleki atölyelerden kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu alarak siz de fotoğrafın uzmanlık alanlarından herhangi birinde profesyonelleşme şansı elde edebilirsiniz, bunu unutmayın. Ayrıca bu yazımda sizlere bu tür mesleki atölyelerde verilen eğitim içeriği hakkında da kısa kısa bilgilendirmeler yapacağım. Öncelikle mesleki olarak fotoğrafçılık, kendi içerisinde bir çok farklı dalda ayrılabiliyor. Aslında bu uzmanlık dalları birbirinden oldukça farklı bir çizgide gibi görünse de bu dalların benzer noktaları da mevcut. Bu dalların temeli aynı noktaya dayanıyor ne de olsa… Fotoğrafçılık kursu alarak siz de fotoğrafın uzmanlık dallarından birine yönelebilirsiniz. Bu uzmanlık dalları profesyonel doğum fotoğrafçılığı, profesyonel düğün fotoğrafçılığı, mimari fotoğrafçılık, ya da profesyonel ürün fotoğrafçılığı olabilir. Bu dallardan herhangi biriyle profesyonel anlamda ilgilenmek, gideceğiniz bir fotoğrafçılık kursuna ya da kendi tecrübe, deneyimlerinize bağlı tabii. Şimdi kısaca fotoğrafın kendi içerisinde ayrıldığı mesleki dallarından ve fotoğrafçılık kurslarından bahsedelim.

1-Profesyonel Doğum Fotoğrafçılığı
Öncelikle temel fotoğraf eğitimi almış ya da temel fotoğraf bilgisi olan ve profesyonel olarak doğum fotoğrafıyla ilgilenen bütün fotoğraf tutkunları bu kurslara katılıp eğitim alabilir. Bu tür kurslar ile doğum fotoğrafı ile ilgili her şeyi öğrenmiş olacak, profesyonel anlamda doğum fotoğrafçılığı ile uğraşacaksınız. Müşteri ilişkilerinden, doğum fotoğrafı çekim tekniklerine, fotoğraf üzerinde işlemeler yapmaya ve iş teslimine kadar geçen süreyi fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz size anlatmış olacak. Kursun sonunda alacağınız sertifika ve deneyim ile de yeni yeni insanların en özel anlarına tanıklık etmiş olacaksınız.

2- Profesyonel Düğün Fotoğrafçılığı
Doğum fotoğrafçılığında da olduğu gibi bu atölye için de ilk şart temel fotoğraf bilginizin olması. Temel fotoğraf eğitiminiz var ise bu atölyelere siz de katılabilirsiniz. Profesyonel düğün fotoğrafçılığı atölyesinde, Türkiye’de düğün fotoğrafçılığının geldiği nokta, ekipman objektif seçimi, düğün fotoğrafı çekerken dikkat edilenler, yaratıcılık faktörü, hikaye oluşturmak, çekilen fotoğrafları işlemek gibi birçok konuyu ve çok daha fazlasını fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz size anlatacaktır. Böylelikle dış mekanda profesyonel anlamda düğün fotoğrafları çekmeye de başlayacaksınız. İnsanların en özel, en güzel anlarını belgeleme şansı elde edecek, çektiğiniz fotoğraflar ile bir hikaye anlatacaksınız. Siz de fotoğrafçılık kursu atölyelerinden birine katılarak mesleki anlamda bu işi icra edebilirsiniz.

3- Profesyonel Ürün Fotoğrafçılığı
Fotoğrafçılık kursu programlarından birine katılarak alacağınız ürün fotoğrafçılığı kursu ile siz de reklam sektöründe kendinize bir pay edinebilirsiniz. Kozmetik, tekstil, ya da gıda fotoğrafları çekerek bu alanda profesyonelleşebilirsiniz. Çeşitli ajansların fotoğrafçısı olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bu kurslara giderek ürün fotoğrafı çekim tekniklerini ( yemek, tekstil, kozmetik ürünleri vs), kolaylık ve zorluklarını, çalışacağınız koşulları, ekipman kullanımını, fotoğraf üzerinde işleme yapmayı öğreneceksiniz.

4-Mimari fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık kursu alarak siz de profesyonel olarak mimari yapıların fotoğraflarını çekebilir, çeşitli kuruluşların fotoğrafçısı olabilirsiniz. Mimari fotoğrafçılık kursu alarak, profesyonel olarak hem iç hem de dış mimari fotoğrafları çekebilirsiniz. Oldukça zevkli ancak bir o kadarda zor olan mimari fotoğrafçılığın kurslarında ise, mimari fotoğrafın avantaj ve zorluklarını, ekipman seçimini, mimari yapıları fotoğraflarken dikkat edilecekleri, iç mekan çekimi yaparken dikkat edilecekleri ve fotoğraf üzerinde işleme yapmayı öğreneceksiniz. Kursun sonunda ve sonrasında kazanacağınız deneyimler sayesinde de bu alanda isminizi duyurabileceksiniz.

5-Moda fotoğrafçılığı
Profesyonel olarak dergilere ya da çeşitli markaların kataloglarına çalışan bir fotoğrafçı olmak istemez misiniz? O halde bir fotoğrafçılık kursu alarak siz de profesyonel anlamda moda fotoğrafçılığı ile uğraşabilirsiniz. Peki bu tür kursların eğitimlerinde neler göreceksiniz? Bu tür kurslarda stüdyoda çeşitli çalışmalar yapacak stüdyoya dair birçok deneyim kazanacak , dış mekanda da moda çekimlerinin nasıl gerçekleştiğine dair bilgi sahibi olacaksınız. Profesyonel moda fotoğrafı çekim teknikleri, ekipman kullanımı, moda fotoğrafında ışığın kullanımı, fotoğraf işlemeyi, styling uygulamalarını öğreneceksiniz. Siz de fotoğrafçılık kursu alarak çeşitli markaların profesyonel fotoğrafçısı olabilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir