Fotoğrafçılık kursu derslerinde sualtı dünyasını keşfedin!

Fotoğrafçılık kursu derslerinde sualtı dünyasını keşfedin!

fish-coral-underwater-reef-and-fish

Bu makalemde temel fotoğraf bilgisine sahip olan ve fotoğrafın uzmanlık alanlarından biri olan sualtı fotoğrafçılığına merak sarmış fotoğraf gönüllüleri için ‘sualtı fotoğrafçılıktan, sualtı fotoğrafçılık kurslarından, sualtı fotoğraf makineleri ve fiyatlarından, sualtı fotoğrafçılık kursu fiyatlarından vs. bahsedeceğim. Kısacası bu makalemde sizleri sualtı fotoğrafçılığa dair birçok konuda bilgilendirmiş olacağım. Fotoğrafçılık kursu dersleri alarak da sualtı fotoğrafçılığına dair birçok bilgiye sahip olabilir, sualtında profesyonel bir şekilde fotoğraf çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle fotoğrafçılığın en ilginç, en keyifli uzmanlık dallarından biridir sualtı fotoğrafçılığı. Gerek fotoğrafçılık kursu uygulama derslerinde, gerekse profesyonel anlamda bir çekim yaparken oldukça ilginç anlara şahit olursunuz. Tabii sualtı fotoğrafçılığı her ne kadar keyifli, farklı olsada bu alanında kendi içinde birtakım koşulları, zorlukları var. Bunları da bilmek lazım. Profesyonel anlamda sualtı fotoğrafçılığı ile ilgilenecekseniz öncelikle donanımlı, iyi bir dalgıç olmanız gerekiyor. Bu sualtının ilk koşulu. Ve sonrasında fotoğraf makinenize, ışığa kısacası fotoğrafa oldukça hakim olmalısınız… Peki sualtı fotoğrafçılık kursu atölyelerinin koşulları neler? Dalış uygulaması derslerine katılmadan da bu kursları tamamlamak mümkün müdür? Sualtı fotoğrafçılık atölyelerinde teorik, uygulamalı derslerde neler öğreneceksiniz? Bu sorulara da kısaca bir yanıt getirelim. Öncelikle sualtı fotoğrafçılık kursu atölyelerinin ilk şartı temel fotoğraf eğitiminizin olması. Eğer dalış eğitimi almak, uygulama derslerine katılmak istemiyorsanız da ‘dalış dersleri’nin şart olmadığı, dalış dersleri alınmadan da atölyeyi tamamlayabileceğiniz kurslar piyasada mevcut. Bu tür kurslarda yalnızca teorik derslere katılarak da kursu tamamlayabilirsiniz. Yani sualtı fotoğraf atölyesine katılmak için sualtının o büyülü dünyasına ilgi duymanız ve temel fotoğraf bilginizin olması yeterli olabiliyor. Bunların haricinde inanılmaz bir deneyim kazanacağınız sualtı fotoğrafçılık kurslarında hangi teorik dersleri alacağınızı özetleyelim.
Bu atölyelerde genel olarak ders içeriği şöyle olmakta: Sualtı fotoğrafı, su altında fotoğraf çekimi şartları, sualtı fotoğraf makineleri, sualtı fotoğrafında ışığı doğru kullanmak, sualtı fotoğrafında kompozisyon ve kompozisyon kullanımı, sualtında ekipmanların doğru kullanımı vs… Kısacası fotoğrafçılık kursu alarak sualtını uygulamalı ve teorik olarak keşfetme imkanı elde edebilirsiniz.

Ayrıca sualtı fotoğrafçılık kursu fiyatları da uygulama yani dalış derslerine katılmadığınız takdirde 150-180 TL olarak değişiyor. Uygulama-dalış derslerine katıldığınız takdirde fiyatlar biraz daha yükselmekte. Aşağıda bazı sualtı fotoğraf makinelerini ve fiyatlarını görebilirsiniz.

Fotoğrafçılık kursuSealife DC1000 – 1600-1800 TL

XP100_Blue_Front_left-thumb-540x420-12599

Fujifilm FinePix XP100 – 500-700 TL

ft5-1

Panasonic DMC-FT5 – 1700-1800 TL 

Fotoğrafçılık kursu alarak sualtı fotoğrafçılığına dair bu yazıda anlatılanları ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz…

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir