Fotoğrafçılık kursu ile stüdyo fotoğrafçısı olabilirsiniz

Fotoğrafçılık kursu ile stüdyo fotoğrafçısı olabilirsiniz

Fotoğrafçılık kursu

Temel ve ileri fotoğraf eğitiminiz var. Ancak geldiğiniz konumu yeterli görmüyor, stüdyo alanında ilerlemek ve profesyonel stüdyo fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız stüdyo fotoğrafçılığı atölyelerinden birine katılarak istediklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Stüdyo fotoğrafçılığı eğitimlerine katılarak siz de profesyonel olarak ürün, katalog, yemek vs fotoğraf çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Siz de günümüzde sayısı her geçen gün artan stüdyo fotoğrafçılığı kurslarından birine katılarak reklam fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu alarak stüdyo ortamını tanıyabilir, profesyonel bir fotoğrafçı gibi ürün çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Ama nasıl? Stüdyo fotoğrafçılığı derslerinde neler görülüyor? Ders materyalleri nelerdir? Önce bunları kısaca açıklayalım…

Öncelikle şunu da söyleyelim. Stüdyo fotoğrafçılığı eğitimlerinde tabii ki temel fotoğraf eğitiminizin, bilginizin olması önemli bir şart. Onun dışında bu gibi atölyelerde eğitim alabilmek için başka bir şart aranmıyor. Yani bu atölyelerde eğitim görmeyi istemeniz bu noktada yeterli. Dersin eğitmeni dersler esnasında ilk önce örnek amaçlı profesyonel olarak çekilen stüdyo fotoğraflarını kursiyerlere gösteriyor. Daha sonra stüdyo fotoğrafçılığında kullanılan terimlerden kursiyerlere kısaca bahsediyor. Tabii burada biz bu tür kursların genel olarak nasıl işlendiğinden bahsediyoruz, bu tür eğitimler kurumdan kuruma farklılık göstermek de bunu da bilelim… Sonrasında ise eğitmeniniz derste stüdyo aydınlatmasından yani stüdyoda kullanılan ışık ve türlerinden, stüdyoda paraflaş ışık kullanımından, diğer ışık türlerinden, stüdyo ekipmanlarından ve aksesuarlarından (reflektör, şemsiyeler vs) ve bu ekipmanların kullanımından, yaratıcı kurgudan, ürün çekimleri ve still life’dan bahsedecektir. Stüdyo ekipmanlarını ve aksesuarlarını katılımcılar kavradıktan sonra ise ders esnasında uygulama çekimlerine geçilir. Uygulama çekimleri kurstan kursa değişiklik göstermekle birlikte genellikle moda çekimleri ve ürün çekimleri olarak kursiyerler eğitimi tamamlıyor. Tabii bazı fotoğrafçılık kurslarında stüdyoda birçok farklı türden ürünün çekim denemesini yapma fırsatı elde edebiliyorsunuz. Bu da kursiyerlerin iyi bir fotoğrafçılık kursunu seçip seçmemesine bağlı tabii. Stüdyo fotoğrafçılığı kursu eğitim süreleri nedir? Dersler kaç haftada tamamlanıyor? Son olarak da bu soruları cevaplandıralım. Stüdyo fotoğrafçılığı atölyelerinin genellikle eğitim süreleri teorik-uygulama dersler ile beraber 4 ya da 5 hafta sürüyor. 4-5 haftanın sonunda fotoğrafçılık kursu sertifikanızı da alarak profesyonel bir fotoğrafçı olarak sektöre atılabiliyorsunuz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir