Fotoğrafçılık kursu ve geniş açılı objektifler…

Fotoğrafçılık kursu ve geniş açılı objektifler…

Fotoğrafçılık kursu

Bu yazımda fotoğrafa yeni başlayanlar için, objektif türlerinden biri olan ‘geniş açı’ objektiflerden, bu objektiflerin avantajları-dezavantajlarından ve fiyatlarından kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da ‘objektif ve türleri’ başlığı altında geniş açılı objektifleri işleyebilir, bu objektifler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle geniş açılı lens-objektif nedir kısaca bunu açıklayalım. Fotoğrafçılık kursu derslerinde de göreceğiniz geniş açılı lensler, diğer objektiflere oranla daha büyük, daha geniş bir görüş açısına sahip objektiflerdir diyebiliriz. Bu tür objektiflerin, diğer objektiflere göre daha kısa bir odak uzunluğu vardır. Ayrıca geniş açılı lens sınıfına 16-35mm arasındaki lensler girerken,  16mm’nin altındaki objektifler (10mm, 8mm vs.) balık gözü objektif sınıfına girer. Geniş açılı lensler daha çok manzara fotoğrafçılığında, iç mekan fotoğrafçılığında, sokak fotoğrafçılığında ve kalabalık-dar ortamlarda oldukça tercih ediliyor. Bunun nedeni ise bu objektifler sayesinde konuyu diğer objektiflere göre daha geniş bir şekilde görebilme imkanınızın olması. Kısacası bu objektifler sayesinde konunun bütününü görebiliyoruz. Manzara fotoğrafçılığının yanında bu tür objektifleri, iç mekan fotoğraflarında da tercih edebiliriz. Bu objektifler ile çekilen iç mekanlar, olduğundan daha geniş gözükebilir. Ancak geniş açılı, özellikle ultra geniş açılı lensleri portre fotoğraflarda tercih etmiyoruz. Çünkü bu lensler, perspektifte bozulmalara yol açtığından çektiğimiz portre fotoğraflar, ne yazık ki istediğimiz gibi olmayacaktır. Onun dışında bu tür lenslerin diğer bir dezavantajı da, geniş açı fotoğraf karesine her şeyi sığdırmaya çalışan bir lens türü olduğu için kadrajınıza istemediğiniz bir çok öğe girebilir.  Fotoğrafçılık kursu derslerinde de bu yazımda size aktarmaya çalıştığım geniş açılı lensleri eğitmeninizden dinleyebilir, geniş açılı lensler ile uygulama yapma şansı elde edebilirsiniz.

Şunu da unutmadan belirtelim… Eğer geniş açılı bir objektife sahip olmak istiyorsanız muhakkak bu tür objektifleri almadan önce iyi araştırın. Eğer aldığınız geniş açılı lens kaliteli değilse, fotoğraflarınızda köşe kararmaları, bozulmalar olacak ve fotoğraflarınızın kalitesi istediğiniz gibi olmayacaktır.

Bazı geniş açı ve geniş açı zoom objektiflerin fiyatları aşağıdadır. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da eğitmeniniz geniş açılı lensler ve fiyatları hakkında sizi bilgilendirecektir…
Canon EF 20mm f/2.8 USM – 1400-1500 TL
Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM – 2000-2400 TL
Nikon AF-S DX Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5G ED – 3000-3100 TL arası değişiklik göstermekte. Fotoğrafçılık kursu ile burada anlatılanlardan çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir