Yaratıcı fotoğraflar için…

Yaratıcı fotoğraflar için…

Fotoğrafçılık kursu

Bu yazımda yaratıcı fotoğraflar elde etmek isteyenler için birkaç küçük tavsiyede bulunacağım. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da eğitmeninizden bu gibi konularda yardım alabilirsiniz.

Öncelikle yaratıcı kareler elde etmek istiyorsanız sıradan konulardan uzak durmalısınız.

Yaratıcı görüntüler elde etmek için her zamanki bakış açınızı değiştirin. Farklı bakış açılarını denemekten çekinmeyin, kötü olacağından korkmayın.

Yeni fikirlere açık olun. Çeşitli fotoğraf projelerini, ünlü fotoğrafçıların çalışmalarını inceleyin. Hangi konuları seçtiğine, fotoğrafları hangi bakış açısı ile izleyiciye sunduğuna vs. dikkat edin. Sizin de aklınıza gelen çeşitli konular geliyor ise bunları muhakkak bir yere not edin.

Farklı çekim tekniklerini denemekten de çekinmeyin. Örneğin stroboskopik, pan tekniği, zoom in-zoom out, ışıkla boyama tekniği vs. Fotoğrafçılık kursu derslerinde de bu teknikleri öğreneceksiniz.

Bol bol fotoğraf okuması yapın. Çok fotoğraf izlemek, görmek sizin de fotoğrafa bakış açınızı değiştirecek ve yaratıcılığınızı harekete geçirecektir. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da eğitmeniniz ile beraber bol bol fotoğraf okuması yapabilirsiniz.

Yaratıcı fotoğraflar için detayları göz ardı etmeyin.

Yaratıcı fotoğraflar çekmek için ışığa hükmedin. Işığı, ışık bilgisini iyi kavrayın. Gölgeleri fotoğraflarınızda kullanmaktan korkmayın. Belki de enteresan bir görüntü elde edeceksiniz.

Fotoğraf ile ilgili fikirlerinizi bir not defterine kaydedin.

Eğer imkanınız var ise farklı objektifler ile çalışın. (Tilt-shift, balık gözü vs) Böylelikle farklı, ilginç kareler elde edebilirsiniz.

Hatta yalnızca balık gözü ile çekilmiş mekan fotoğraflarından bir seri oluşturabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı çeşitli sosyal medya hesaplarında eleştiriye sunun. Ya da imkanınız var ise birkaç fotoğraf eğitmeninden fotoğraflarınızı değerlendirmesini rica edin. Böylelikle nasıl daha iyi, daha yaratıcı kareler elde edebileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Çeşitli fotoğraf videoları paylaşan sitelere girin. Kendin-yap videoları izleyerek yaratıcı fotoğraf için işinize yarayacak çeşitli ekipmanları kendiniz yapın. Örneğin fotoğraf makinenize filtrenizi, flaşınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Photoshop programını dilediğiniz gibi fotoğraflarınız üzerinde kullanın. Hatta Photoshop programını kullanmayı henüz bilmiyorsanız fotoğrafçılık kursu eğitimleri veren çeşitli kurumlarda bu tür eğitimler de mevcut. Photoshop eğitimleri de alabilirsiniz.

Yaratıcı fotoğraflar çekmek için kurguyu kendiniz yapabilirsiniz. Örneğin ben böyle durumlarda o an zihnimde canlandırdığım karedeki gibi insan unsurunu, kompozisyon öğelerini yerleştirmeye çalışıyorum. Hatta gerektiği yerde birinden rica edip fotoğrafta görmek istediğim yerden geçmesini rica ediyorum. Siz de bu yöntemi deneyebilir, aklınızdaki kareyi kurgulayabilirsiniz.

 

Bu yazımda yaratıcı fotoğraflar için yapılabileceklerden kısaca bahsettim. Fotoğrafçılık kursu ile siz de bunları öğrenebilir, yaratıcı-farklı fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir