Fotoğrafçılık Kursu Olmazsa Olmaz

Fotoğrafçılık Kursu Olmazsa Olmaz

Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğrafçılık Kursu

İyi bir fotoğrafçı mı olmak istiyorsunuz? Bu durumda yapmanız gereken vakit geçirmeden bir fotoğrafçılık kursuna kaydınızı yaptırın ve eğitime başlayın. Fotoğraf makinelerine ilgi duyan insanlar, fotoğraf makinesini ellerine aldıklarında, çok kısa süre içerisinde fotoğraf çekiminde çok iyi olacaklarını düşünürler ve hayal ederler. Ne kadar zor olabilir ki? İyi ve pahalı bir fotoğraf makinası istenilen bir çok şeyi sizin yerinize zaten yapıyor olacaktır. Yapılması gereken fotoğraf makinasının özelliklerini ve detaylarını öğrenmek ve bunları çekeceğiniz fotoğraflarda uygulamak. Bu sayede inanılmaz güzellikte sanat şaheserleri çıkartılabileceği düşünülür.

İşin aslı aslında hiçte öyle değildir. Elbette sürekli fotoğraflar çekerek daha iyi fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz ve zamanla fotoğraf makinanızı kullanarak ve kurcalayarak özelliklerini daha çok keşfedebilir ve bunları mümkün olduğunca fotoğraflarınızda kullanıyor olabilirsiniz fakat bunun daha derini açıkçası yok. Fotoğraf çekmek demek öncelikle kompozisyonunu aklınızda kurmak ve hayalinize canlandırmak demektir. Eğer bunu başarırsanız, harika bir fotoğraf çekiminin ve işin yarısını halletmişsinizdir. İyi bir fotoğraf çekebilmek için fotoğraf çekme tekniklerine vakıf olmanız gerekecektir. Çekeceğiniz fotoğrafta ışığın yoğunluğunu ve yönünü iyi ayarlamalısınız. Ayrıca açıyı mükemmel bir yönde ayarlamanız en önemli unsurdur. Çekeceğiniz fotoğrafta açı hem fotoğrafın güzelliği açısından önemli hem de ışıkla alakalı bir husustur. Ayrıca çekeceğiniz resimde derinlik çok mühimdir. Derinliği yakalamalısınız. Her ortamda farklı tarzlarda fotoğraf çekilir ve farklı ekipmanlar kullanılabilir. Bunları iyi bilmek ve buna göre kullanabilmek gerekecektir. Bir stüdyo ortamında çekilecek bir fotoğraf ile açık havada ve daha yoğun gün ışığı olan bir ortamda fotoğraf çekmek apayrı bir durumdur. Karanlıkta fotoğraf çekmek ise ayrı bir uzmanlık gerektirecektir.

Kısaca fotoğraf çekimi ve iyi bir fotoğrafçı olabilmeniz için bir fotoğrafçılık kursu öğrencisi olmalısınız. Fotoğrafçılık kurslarındaki uzman fotoğrafçılar, size fotoğrafçılığın tüm ilmini detaylıca öğreteceklerdir. Öğretecekleri tüm bu bilgileri de size fazlası ile pratik yaptıracaklarından emin olabilirsiniz. Fotoğraf çekmek çok keyiflidir. Ve fotoğrafçılıkta uzmanlaşma ve bu şekilde fotoğraflar çekebiliyor olmak ise çok daha fazla keyiflidir.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir