Fotoğrafçılık Kursunda Görmeyi Öğrenmek

Fotoğrafçılık Kursunda Görmeyi Öğrenmek

Fotoğrafçılık Kursu

Hayatın rengini yakalamak için sadece bakmak yetmez. Bir fotoğraf makinası ile hayatı fotoğraflamak, hayatın her anını ölümsüzleştirmek demektir. Fotoğraf çekmek, kainat sanatının fotoğraf sanatı ile birleştirilmesi demektir. Aslında insanlar farkında olmasalar da yada fırsat yakalayamamış olsalar da her insan fotoğraf çekmekten zevk alacak bir kabiliyette yaratılmıştır. Düşünsenize, çok beğendiğiniz ve hoşunuza giden bir manzarayı fotoğrafladığınızı. Bu herkese keyif verecek bir his. Elinize bir fotoğraf makinası aldığınızda bunu hissedersiniz. İlginizi çeken her bir manzaranın, hoşunuza giden her bir canlının, bazen bir insanın yada bir bitkinin, çiçeğin resmini çektiğinizde heyecanlanırsınız. Bu fotoğraf çekmenin büyüsüdür. Fakat her sanatta olduğu gibi fotoğraf çekme sanatı da eğitimini almanız gereken bir sanattır ve bunu da bir fotoğrafçılık kursundan alabilirsiniz.

Gözünüze çok hoş gelen bir manzara hayat edin. Gözleriniz hayatı ve görüntüleri üç boyutlu görürler. Fakat fotoğraflar düz bir kağıda basılırlar ve sadece iki boyutludurlar. Yani gözünüz ile gördüğünüz bir manzaranın fotoğrafını çektiğinizde ancak iki boyutlu olacaktır. Gözünüz ile gördüğünüz manzaranın büyüsünü fotoğrafa yansıtabilmeniz için görüntüdeki derinliği yakalamalısınız. Bu iş sanki fotoğraf makinasının teknik özelliğinden ve bu özelliği kullanabilmekten kaynaklanıyor gibi görünse de işin özünde hiç te öğle değildir. Fotoğraf makinanızı iyi kullanabiliyor olmanız ve aslında iyi bir fotoğrafçı olmanız halinde bu mümkündür. Ancak bu durumda harika fotoğraflar çekebilir ve çektiğiniz fotoğraflarca üç boyutu ve derinliği yakalayabilirsiniz. Tüm bunları ancak bir fotoğrafçılık kursuna giderek öğrenebilir ve eğitimini alabilirsiniz.

Çektiğiniz bir resimde ışığı en iyi şekilde kullanabilmek çok önemlidir. Işığın açısı, çekilecek fotoğrafta çok önemlidir. Işığı çok iyi bir şekilde kullanabilmek için iyi bir fotoğrafçılık eğitimi almanız gerekecektir. Bu da ancak bir fotoğrafçılık kursu ile mümkün olabilir. Teknik bilgilerin tamamını öğrenmek ve fotoğrafçılık adına her şeyi öğrenmek te yeterli olmayacaktır. Öğrendiklerinizi pratiğe dökebilmeniz de çok önemlidir. Ancak bu sayede çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Tavsiyemiz iyi bir fotoğrafçılık kursu bulun ve kendinizi profesyonel fotoğrafçıların eline bırakın. Bu sayede siz de iyi bir fotoğrafçı olabilirsiniz.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir