Fotoğrafçılık Kursu Şart mı?

Fotoğrafçılık Kursu Şart mı?

Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğrafçılıkta İlerlemek İçin Fotoğrafçılık Kursu Şart mı?

Fotoğraf sanatı belki de en keyifli sanattır. Fotoğraf çekerek çevrenizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Tüm kainat sizin doneleriniz olacaktır. Dünyada var olan canlı yada cansız her nesne ve varlık sizin tuvalinizdir. Fotoğraf çekerek, çekimini yapacak nesnelerinizi bitiremezsiniz. Her harika fotoğraftan sonra daha harikası ve daha mükemmeli karşınıza çıkacaktır. Çektiğiniz bir resimde gözünüze takılan küçük eksikler ve hatalar, bir sonraki fotoğrafta ortadan kalkacak ve daima daha iyisini ve daha güzelini istemekten kendinizi alamayacaksınız. Fotoğrafçılık kursuna gitmeden de kendinizi ileri sayılabilecek düzeyde fotoğraf çekiminde geliştirebilirsiniz. Ama bir noktadan sonra artık çektiğiniz fotoğrafların sizi tatmin etmediğini ve daha iyisini çekebilmek için çaba sarf etmenize rağmen zorlandığınızı göreceksiniz. Çekimlerinizde farkında olmayacağınız hususlar ise çekmeye çalıştığınız fotoğraflarda uygulamanız gereken farklı fotoğraf çekme teknikleridir. Işığı kullanmada becerinizin gelişebilmesi için ışık kullanımı konusunda daha çok bilgi sahibi olmanız gerekir. Kamerada kullanacağınız, gerekli ekstra parçaları ve bunların kullanımlarını bilmeniz gerekir. Benzeri bir çok detayda uzmanlık sahibi olmalısınız ama bunu kendi kendinize çabalayarak başarabilmeniz açıkçası mümkün değildir.

İşte bu noktada fotoğrafçılık kursları devreye girer. Tüm bu konularda eğitimi bir fotoğrafçılık kursu ve bilgili fotoğrafçı eğitmenlerinden alabilirsiniz. Hangi ortamda ne tür çekim tarzı gerektiği, hangi tekniklerin uygulanması gerektiğini, ışığın en verimli kullanımını, her türlü ortamda fotoğraf çekim tekniklerini ancak fotoğrafçılık kursları size öğretebilir. Teorik olarak fotoğraf makinası kullanımı ve fotoğraf çekimi konusunda her türlü bilgiyi yeteneğinize göre bu kurslardan alabilir ve öğrenebilirsiniz. Sonrasında tüm bu öğrendiklerinizi pratiğe dökebilmeniz için gerekli tüm ortamı fotoğrafçılık kursu size sağlayacaktır. Yine uygulamada yapabileceğiniz hataları da yine uygulama esnasında fotoğraf kursu profesyonelleri size gösterecek ve daha da iyi fotoğraf çekebilmeniz için size sürekli pratik yaptıracaklardır.

Fotoğrafçılık yeteneğiniz var ve bu yeteneğinizi profesyonelliğe ulaştırmak istiyorsunuz. Yapmanız gereken, iyi bir fotoğrafçılık kursuna kaydınızı yaptırmak ve gerisini onların uzman ellerine bırakmak olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki sadece kurs sizin fotoğraf çekimindeki uzmanlığınızı arttırmayacaktır. Sizin de kurs süresince kendinizi geliştirebilmek için çaba sarf etmeniz lazımdır.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir