Fotoğrafçılık Kursu Şart mıdır?

Fotoğrafçılık Kursu Şart mıdır?

Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğraf çekmekteki kabiliyetinizin artmasını istiyorsanız ve amacınız gerçek ve profesyonel bir fotoğrafçı olmak ise evet fotoğrafçılık kursu şarttır. Her isteyen aslında bir fotoğraf makinasını birkaç saatte detaylı sayılabilecek şekilde özellikleri ile kullanabilir ve deklanşörüne basarak fotoğraflar çekebilir. Ama amaç detaylarda gizli olan harika fotoğraflar çekmek ve bu fotoğrafların her bakanı büyülemesi ise bu durumda ne yazık ki tek çareniz bir fotoğrafçılık kursuna kayıt olmaktır. Ne yazık ki demem aslında işin şakası.. Ama bilmelisiniz ki bir fotoğrafçılık kursu size iyi bir fotoğrafın nasıl çekileceği konusunda yol gösterir. Teknik her türlü konuda size eğitim sunar. Hatta öğrendiklerinizi de kurs süresince pratiğe dökebilmeniz için her türlü imkan ve fırsatı da sunacaktır.

Fakat iyi bir fotoğrafçı olabilmeniz için aslında önünüzde uzun bir süreç vardır. Uzunca bir süre sürekli farklı ortamlarda ve farklı tekniklerle fotoğraflar çekmeli ve kabiliyetlerinizi arttırmalı ve geliştirmelisiniz. Farklı ışık seçenekleri ile bazen gece fotoğrafları, bazen gün batımında fotoğraf çekimi, bazen gün doğarken, bazen ise yoğun güneş altında fotoğraflar çekmelisiniz. İşte bu şekilde sürekli ve yoğun olarak pratik yaparak ve sürekli farklı tarzlarda fotoğraf çekerek hangi özelliği ne zaman hangi fotoğrafta kullanacağınızı artık düşünmeden belirleyebilirsiniz. Artık bir noktadan sonra fotoğraf makinanızı sanki bir uzvunuz gibi kullanmaya başlayacaksınız.

İyi bir fotoğrafçı olabilmek için takip edeceğiniz fotoğrafçılık kursunda size eğitim veren fotoğrafçılardan öğrenecek çok şeyiniz olacaktır. Bu kişilerin birikimlerini sonuna kadar kullanın, mezcedin. Bilmelisiniz ki, uzman bir fotoğrafçı siizn için en iyi bilgi kaynağı ve fotoğrafçılıkta sizin için bulunmaz hint kumaşıdır. Kendinizi geliştirmenin yolu da pratikle birlikte, eğitmenlerinizin bilgilerini sürekli almak ve yeni şeyler öğrenmektir. Zamanla, sıkı bir çalışma ve bıkmadan usanmadan çaba ile kendi tarzınızı ve çekim yöntemlerinizi geliştireceksiniz. Hangi açıdan ne tür bir fotoğraf çekilir yada mevcut çekim için hangi tarz ve yön en uygundur bunları düşünmeden anında tespit edebilmeye başlayacaksınız.

Fotoğraf çekebilmek için elbette fotoğraf makinasının deklanşörüne basabilecek bir parmağınız olması yeterlidir. Bundan sonrasını fotoğraf makinanız sizin için halledecektir. Artık fotoğraf makinalarının inanılmaz fazla özellikleri bulunmakta ve bir çok detayı kullanıcılar için artık fotoğraf makinaları halletmekte. Bu tür yüksek özellikli bir fotoğraf makinası ile fotoğraflar çekmek elbette daha kolay. Ama iyi bir fotoğraf çekmek ise amacınız, yapmanız gereken tek şey ve takip etmeniz gereken tek yol var. İyi bir fotoğrafçılık kursuna kaydolmak, eğitmen fotoğrafçılardan bilgileri almak ve bunları bıkmadan usanmadan pratiğe dökerek binlerce ve belki daha fazla farklı ortam ve seçeneklerde fotoğraflar çekmek. Sonucunda uzmanlaştığınızı ve artık sizin de o imrendiğiniz profesyonel fotoğrafçılara benzemeye başladığınızı göreceksiniz ve bu da sizi inanılmaz mutlu bir insan yapacaktır. Fotoğrafçılık kursu mu? Evet şart!

 

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir