Fotoğrafçılık Kursu ve Profesyonellik

Fotoğrafçılık Kursu ve Profesyonellik

Fotoğrafçılık Kursu

Bence fotoğrafçılık kursu, fotoğraf çekmeyi profesyonel olarak öğrenmenin en ciddi yoludur. Kursa gitmeyen birisi şu şekilde düşünebilir. Ne var ki aylarca bir fotoğrafçılık kursuna gidip bir sürü para bayılacaksın. Sonunda ne olacak? Fotoğraf makinasının bir düğmesine basmayı öğreneceksin. Zahirde baktığınızda fotoğraf çekmek sanki fotoğraf makinasının deklanşörüne basmak gibi algılanabilir fakat işin aslı aslında hiç te öyle değildir.

Fotoğraf çekebilmeyi gerçekten öğrenmek aslında uzun uğraşlar gerektiren bir iştir. Gerçek bir fotoğraf çekmek demek öncelikle çekeceğiniz fotoğrafı düşünmek ve aklınızda kurgulamaktır. Çekeceğiniz fotoğrafı çekmeden önce hayal etmek ve aklınızda öncesinde şekillendirmek demektir. Çekeceğiniz fotoğrafı yani manzarayı seçmeden önce oradaki potansiyeli görebilmek, ışığı hesaba katmak, gerektiğinde ışığa göre yönünüzü ve çekim açınızı değiştirebilmek demektir. Deklanşöre basmadan önce fotoğrafı hissetmek gereklidir. Aslında bir fotoğrafı çekmeden önce fotoğraf için en iyi olasılığı hesaplayabilmek demek, öncesinde çektiğiniz binlerce fotoğrafta gizlidir. Daha önce bir bilgisayar kursundan aldığınız eğitim, bilgi birikiminizin yanında bu bilgileri binlerce farklı ortamda çekilen fotoğrafla harmanlamak, gece, gündüz, az ışık yada çok ışıkta çekilen fotoğraflarla amatörlükten çıkmak demektir.

Fotoğrafçılık kursunda alacağınız teknik eğitimin yanında aslında çekim tarzınızı geliştirirsiniz. Dünyaya ve çekmeye değer varlıklara bakış açınızı belirler ve becerilerinizi bu sayede geliştirirsiniz. İyi bir fotoğraf çekmek, iyi bir fotoğrafçı için bile kolay bir iş değildir. Öyle şans eseri iyi bir fotoğrafın çekilebilmesi çok zor ve neredeyse imkansızdır. Belki şanstır. Fotoğrafçılık kursu eğitiminiz ve sonrasındaki uzun fotoğraf yolculuğunuz boyunca pratik yaparak aslında kalitenizi arttırır ve iyi bir fotoğrafçı olma yolunda adımlar atarsınız. Fotoğrafın iyi olarak sınıflandırılması aslında ayrıntılarında gizlidir. Bir odanın harika görünmesi nasıl renkler, bazen bir halıdaki desen, bazense perdelerin diğer eşyalar ile uyumu, bazen ise bir sehpadaki vazonun uyumu gibi detaylarda saklıdır. Aynen bunun gibi bir fotoğrafta çok ince detaylar aslında o fotoğrafın kalitesini ve güzelliğini belirleyen detaylardır. İşte fotoğrafçılık kursu ve uzman fotoğrafçıları size bu konularda yardım eder ve gelişiminize destek sağlar.

Belki artık fotoğraf makinaları çok gelişti, her tülü özelliğe sahipler. Bir çok mod ile farklı tekniklerde fotoğraf çekmemize olanak tanıyorlar diye düşünebilirsiniz. Hatta otomatik çekim modu ile size sadece deklanşöre basmak kalıyor diye içinizden geçirebilirsiniz. Aslında basit bir yaklaşım tarzı ile bu şekilde gibi görünüyor ama işin aslı aslında öyle değil. Fotoğrafçılık kurslarında alacağınız eğitimlerle, karşı karşıya kaldığınız bir çekim anında, hangi modu yada yüksek kapasiteli fotoğraf makinanızın hangi çekim seçeneğini tercih edeceğinizi, renk, ışık ve derinlik için hangi seçeneğin en uygun oalcağı seçimini rahatlıkla belirleyebilir ve muazzam fotoğraflar çekebilirsiniz. İşte bu kaliteli çekimleri de ancak bir fotoğrafçılık kursuna giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir