Ne Tür Bir Fotoğrafçılık Kursu Tercih Etmeliyim?

Ne Tür Bir Fotoğrafçılık Kursu Tercih Etmeliyim?

Fotoğrafçılık Kursu

Bir fotoğraf makinanız var ve bu fotoğraf makinanız ile her şeyin fotoğrafını çekiyorsunuz. Bazen bir manzara resmi, çiçekler yada birkaç ağacı, bazen ise birkaç güzel binayı en iyi açıdan yakalamaya çalışıyorsunuz. Bazen ise daha küçük bir nesneyi, örneğin bir vazoyu içindeki güzel çiçeklerle fotoğraflamaya çalışıyorsunuz, sadece çiçekler ve vazoya odaklanarak çevredeki her şeyi soluklaştırmaya çalışıyorsunuz. Ama ne kadar çok fotoğraf çekerseniz çekin sanki bir şeyler eksik gibi hissediyorsunuz. Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz çekin istediğiniz açıdan, gözlerinizin gördüğü güzelliği yakalayamıyorsunuz. Sanki bir şeyler eksik ve sizin defalarca denemelerinize rağmen bir türlü o eksiği bulamıyor ve ne olduğunu anlayamıyorsunuz. Eksik olan aslında bilgi, uzmanlık ve tecrübe. Eksik olan aslında iyi bir fotoğrafçı olmayışınız. İşte tüm bunları da size bir fotoğrafçılık kursu sunabilir. İyi bir fotoğrafçılık eğitimi alarak uzmanlaşabilmek ise amacınız, yapmanız gereken bir fotoğrafçılık kursuna kaydınızı yaptırmak olacaktır. Tabi bu tercihinizi yaparken de en doğru tercihi yapmalı ve bünyesinde en iyi eğitmen fotoğrafçıları barındıran fotoğrafçılık kursunu bularak tercih etmelisiniz. Zira kalabalık sınıflarda ve yeterince profesyonel olmayan fotoğrafçılardan alınan dersler sizin için yararlı ve eğitici olmayacaktır.

İyi bir fotoğrafçılık kursu sizin kabiliyetlerinizi inkişaf ettirecektir. Fotoğraf çekmek demek sadece bir düğmeye basmaktan ibaret gibi görünebilir. Ama iyi bir fotoğraf çekmek ve iyi bir fotoğrafçı olmak demek aslında en iyi açıyı yakalamak, ışık yoğunluğu ile fotoğraf makinanızdaki en uygun ayarı tesbit etmek ve bilmek demektir. Fotoğrafını çektiğiniz her ne ise bundaki en iyi derinliği yakalayabilmek ve her ortamda en harika fotoğrafı çekebilmek iyi bir fotoğrafçı olmak demektir. Fotoğrafçılık kursuna devam ederek teknik her türlü bilgiyi öğreneceksiniz. Fotoğraf ekmekteki her türlü incelik ve bilgiyi, fotoğraf makinanızı en iyi nasıl kullanacağınızı ve çevresel etkenlere uyumlu bir çekim tarzı geliştirmeyi fotoğrafçılık kursu ile öğrenebilirsiniz. Tabi bu öğrendiklerinizin tamamı teoride kalmamalı. Fotoğrafçılık kurslarının aslında bir diğer amacı da teoride öğretilen tüm bilgileri, pratiğe dökmede size yardımcı olacak olmalarıdır. Fotoğrafçılık kursları en uygun ortamlarda ve sürekli farklı çekim mekanlarında, farklı ışık konseptlerinde en iyi fotoğrafı çekebilmek için size imkan sunarlar.  İyi bir fotoğrafçı olmak için sürekli pratik yapmalısınız. Sürekli çalışarak tüm öğrendiklerinizi aslında birer alışkanlık haline dönüştüreceksiniz. Zamanla sanki bir tik gibi, her fotoğraf çekme işleminizde, ne yapmanız gerektiği ve hangi açıyı kullanacağınız otomatik olarak şekillenecek ve bunun için ekstra bir çaba sarf etmeyeceksiniz. Fotoğrafçılık kursları size fotoğraf çekmeyi bir hayat tarzı olarak sunacak ve kabiliyetlerinizi sürekli geliştireceklerdir. Sonucunda profesyonel birer fotoğrafçı olmanız zaman alacak olsa da mutlaka gerçekleşecektir. İyi çalışmalar dileriz.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir