Fotoğrafçılık kursu ve Battery Grip nedir? Avantajları nelerdir?

Fotoğrafçılık kursu ve Battery Grip nedir? Avantajları nelerdir?

Nikon-D7100-with-MB-D15-Battery-Grip-front

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

Bu makalemde DSLR fotoğraf makinesi kullanıcıları için Battery Grip ve Battery Gripin fotoğrafçılara olan avantajlarından, çekim sırasında fotoğrafçıya olan yararlarından kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu eğitimlerinizde de battery grip ile ilgili eğitmeninizden bilgi alabilir, fotoğraf makineniz için bir Battery Grip satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Şimdi fotoğrafçılık kursunda da öğreneceğiniz Battery Griplerin tanımına bir bakalım.

Öncelikle Battery Grip, DSLR fotoğraf makinelerimizin gövdesinin (body) alt bölümüne taktığımız ve fotoğraf makinemize ek enerji-batarya sağlayan bir aparattır. Günümüzde yalnızca profesyonel fotoğrafçılar da değil, fotoğraf ile amatör olarak ilgilenenlerde de Battery Grip bulunabiliyor. Kimi fotoğrafçılar özel sebepler ile üretilen gripleri de alabiliyor ancak genellikle fotoğrafçıların tercihi ek enerji ürettiği için Battery Grip oluyor. Fotoğrafçılık kursunda özel olarak üretilen gripler hakkında da eğitmeninizden bilgi alabilmeniz mümkün. Battery Griplerin tanımını az önce yapmıştık. Şimdi ise fotoğrafçılara olan avantajlarına bir değinelim. Battery Grip sayesinde fotoğraf makinenizin pil süresini ikiye katlamış olacak ve pilinizin bitmesini geciktirmiş olacaksınız. Bunun nedeni ise fotoğraf makinenize takılı Battery Gripte iki pil bulunması. Ayrıca Battery Grip üzerinde fotoğraf makinelerinde en fazla kullanılan tuşlar da mevcut. Örneğin üzerinde bulunan diyafram-enstantane tekerleği ve deklanşör ile fotoğrafçılara rahat kullanım sağlıyor.  Böylelikle fotoğraf makineniz dikey konumdayken dahi rahat bir çekim gerçekleştirebilirsiniz.

Fotoğrafçılık kursu

Fotoğrafçılık kursunda da eğitmeniniz örnek olması amacıyla derste bir Battery Grip ve kullanımını gösterecektir zaten. Battery Griplerin fotoğrafçılara sunduğu büyük bir avantaj daha var. Bu avantaj ise bu griplerin aynı zamanda pille de çalışabilmesi. Battery Gripler, bazı fotoğraf makinelerinde seri çekim kapasitesini de arttırabiliyor. Tabii bu kadar avantajın yanında ufak pürüzler olabiliyor haliyle. Battery Griplerin en büyük dezavantajı ise fotoğraf makinesini oldukça ağırlaştırması ve fiyatlarının yüksek oluşu. Son olarak fotoğraf makinenize bir Battery Grip almak istiyorsanız fotoğraf makinenizin modeline uygun olanı almanız gerektiğini unutmamalısınız. Battery Gripler, fotoğraf makinelerinin modeline göre değişiklik göstermekte. Fotoğrafçılık kursu atölyesinde Battery Gripleri test etme şansı elde edebilir, Battery Grip satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir