Fotoğrafçılık kursu ve çekim modları

Fotoğrafçılık kursu ve çekim modları

Fotoğrafçılık kursu

Günümüzde fotoğraf ile uzaktan yakından ilgilenen hemen hemen herkeste bir D-SLR makine bulunmaktadır. Özellikle fotoğrafa yeni başlayan, yeni bir DSLR makine edinenler, fotoğraf makinelerinin nasıl kullanılacağını, çekim modlarını bilmediklerinden fotoğrafa olan hevesleri de zaman içinde yok oluyor. Ya da fotoğraf meraklıları, senelerce makinesini otomatik modda kullanmayı tercih ediyor. Böylelikle diğer çekim modlarına dair bilgi sahibi olamıyorlar. Fotoğrafçılık kursuna giderek fotoğraf makinesi üzerindeki çekim modlarını nerede, ne zaman ve hangi ayarları yaparak kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu sayesinde otomatik modu gerekmedikçe kullanmayacak, diğer modlar yardımıyla çekimlerinizi tamamlayacaksınız.
Temel ve ileri fotoğrafçılık kursunda öğreneceğiniz çekim modlarına kısaca bir göz atalım…

1-Otomatik(AUTO)

Otomatik mod seçeneği adından da anlaşılacağı gibi tüm ayarları makineye bırakmaktır. Yani makine perde hızını, diyafram, ISO ve flaş ayarını otomatik olarak kendisi belirler. Otomatik modu kullanırken size düşen tek görev çekeceğiniz objeye doğru makinenizi yöneltip denklanşöre basmak oluyor. Bu mod, genellikle fotoğrafa yeni başlayanlar tarafından tercih edilsede bazı önemli-kritik anlarda da tercih ediliyor.

2-Portre (PORTRAIT)

Portre mod, yine adından anlaşılacağı gibi portre fotoğraflar çekerken konuyu arkaplandan ayırmak için makinenin uygun bir diyafram modunu otomatik olarak belirlemesini sağlıyor. Ayrıca bu modu seçtiğinizde, flaşınız otomatik olarak açılacak böylelikle -varsa- güneş ışınlarından kaynaklı model üzerinde oluşan sert gölgeler de büyük ölçüde azalmış olacaktır.

3-Makro (CLOSE UP)

Makro seçeneği, ne yazık ki makro fotoğraflar çekebilmemizi sağlamıyor. Makine yalnızca düşük bir diyafram değeri belirliyor.

4-Manzara (LANDSCAPE)

Bu mod genellikle ışığın az olduğu durumlarda makine üzerindeki flaşı aktif hale getirmeye yarıyor.

5-Spor (SPORTS)

Yüksek hızda hareket eden bir konuyu, örneğin bir spor karşılaşmasını ya da hızla geçen bir arabayı dondurmak istiyorsak konunun hızına uygun bir enstantene değeri belirlememiz gerekiyor. Spor modu da bu gibi durumlarda otomatik olarak yüksek bir enstantene değeri belirlemeye yarıyor. Spor modunu kullanırken makineyi seri çekim moduna almak da kritik anı yakalayabilmek adına bu noktada önemli bir husus.

6-Gece portre (NIGHT PORTRAIT)

Nadir tercih edilse de bazen yaratıcı görüntüler elde etmeye yarayan bu mod, konunun arkasındaki karanlığı ve konunun ışığını dengelemeye yarıyor. Ayrıca bu modda flaş kullanılıyor.

Gelişmiş kamera modları

Gideceğiniz temel ve ileri fotoğrafçılık kursunda pozlandırmanın 3 önemli öğesinden 2’sini yani enstantene ve diyaframı öğrenecek. Zamanla enstantene ve diyafram öncelikli modlar hatta manuel olarak çekim yapmaya başlayacaksınız. Öncelikle S ya da TV olarak geçen enstantene öncelikli modda makine yalnızca diyafram değerini kendisi belirler, örtücü hızını ise siz belirleyeceksiniz. A ya da AV olarak geçen diyafram öncelikli modda ise makine enstantene hızını belirler siz ise diyafram değerini. Makine üzerinde bulunan P modu ise tıpkı otomatik mod gibidir, makine diyafram ve enstantene değerini kendisi belirler.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir