Fotoğrafçılık kursu ve mimari fotoğraf

Fotoğrafçılık kursu ve mimari fotoğraf

Untitled_Panorama3

 

Mimari fotoğrafçılık nedir?

Öncelikle mimari fotoğraf, çeşitli mimari yapıların ( evlerin, binaların vs) yorumlu ya da yorumsuz olarak fotoğraflanması ile ilgilenen bir profesyonel fotoğrafçılık dalıdır. Fotoğrafçı, çektiği mimari yapı hakkında izleyiciye fikir vermektedir. Mimari fotoğraf ile ilgilenen bir fotoğrafçı, perspektif konusuna, dış ve iç mekandaki doğal ve yapay ışığa, çekim tekniklerine, ekipmanlara ve fotoğraf makinesine oldukça hakimdir. Çeşitli kurumlar ile anlaşıp, iç ya da dış mimari yapıları kendi bakış açısıyla ya da işi teslim edeceği kurum, kuruluş tarafından istenilenler doğrultusunda mimari yapının fotoğraflarını çeker. Fotoğrafçılık kursu eğitimlerinden birine katılarak siz de yönünüzü mimari alana doğru çevirebilir, ismini bu alanda duyurmuş bir profesyonel fotoğrafçı olabilirsiniz.

IMG_1727

Peki mimari fotoğrafçılık eğitimleri sırasında derslerde hangi materyalleri göreceksiniz?

İlk olarak fotoğrafçılık kursu eğitimlerinde bu yazıda da kısaca bahsettiğimiz mimari fotoğraf nedir? sorusu üzerinden gideceksiniz. Mimari fotoğrafın ne olduğundan ve mimari fotoğraf örnekleri üzerinden eğitmeniniz size gerekli tüm bilgiyi verecektir. Hatta mimari fotoğraf derslerini ve çok daha fazlasını ileri fotoğraf kursu atölyelerinde de görebilirsiniz. Ancak siz yalnızca mimari alana yoğunlaşmak istiyorsanız, böyle bir düşünceniz varsa tabii ki bir mimari fotoğraf atölyesine gitmelisiniz. Mimari fotoğraf atölyesi dersleri sırasında mimari fotoğraf nedir? sorusunu cevaplandırdıktan sonra ise, mimari fotoğrafın özellikleri, mimari fotoğraf çekimlerinde sizden istenebilecekleri, yorumlu-yorumsuz fotoğraf kavramını, mimari fotoğraf dalında kullanılan ekipmanları, doğal ve yapay ışık kullanımını, iç ve dış mekan-yapı çekimlerini, fotoğraflarınız üzerinde Photoshop uygulamalarını göreceksiniz. Fotoğrafçılık kursu eğitimleri sırasında mimari fotoğrafa dair tüm konulara hakim olacaksınız. Uygulama çekimleri yapacak, eğitmeninizden çektiğiniz mimari fotoğraflara dair gerekli değerlendirmeleri alacaksınız. Kısacası fotoğrafçılık kursu ve eğitmenlerinizin verdiği dersler doğrultusunda bu alanda başarılı bir fotoğrafçı olma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız.

Fotoğrafçılık kursu sayesinde iç ve dış mimari yapıların fotoğraf çekimlerini, ışık bilgisine, fotoğraf makinenize, ekipmanınıza hakim olarak gerçekleştireceksiniz. Ayrıca aldığınız eğitim sayesinde ve adınızın duyulması ile birlikte büyük bir müşteri kitlesini çekebilirsiniz. Bu alanda projeler gerçekleştirebilir, bir çok işe imzanızı atabilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir