Fotoğrafçılık kursu eğitimlerinin sağladığı avantajlar

Fotoğrafçılık kursu eğitimlerinin sağladığı avantajlar

Fotoğrafçılık kursu

Fotoğraf dünyasına yeni atılan, fotoğraf makinesini yeni alan tüm fotoğraf sevdalıları, fotoğrafçılık kursu atölyelerinin ne denli iyi eğitim verip vermediğini ve bu atölyelerde eğitim almanın gerekli olup olmadığını araştırıp durmakta. Ben de bu yazımda özellikle fotoğrafa yeni başlayanlar için fotoğrafçılık kursu eğitimlerinin avantajlarından ve katılımcılara olan getirilerinden kısaca bahsedeceğim. Öncelikle bir fotoğraf eğitimi sayesinde fotoğraf makinenizi kullanmayı öğrenebilir, fotoğraf makinenize hakim olabilirsiniz. Çoğu zaman fotoğrafa yeni başlayanlar, fotoğraf makinesini kullanmayı yeterince bilmediğinden fotoğraf tutkusundan dahi vazgeçiyor. Fotoğraf makinelerinden uzaklaşıyorlar. Ne yazık ki temel fotoğraf bilgisine sahip olmamak pek çok kişide başlarda bunlara neden olabiliyor. Hatta bu yüzden temel fotoğraf eğitimleri haricinde kurumlar, fotoğraf makinelerini kullanmayı öğrenmek başlığı altında atölyeler dahi açıyor. Fotoğrafçılık kursu eğitimleri sayesinde ayriyetten temel fotoğraftan çeşitli uzmanlık dallarına kadar eğitim görebilirsiniz. Böylelikle fotoğrafta daha da ilerler, hatta fotoğrafın bir dalında uzmanlaşma şansı elde edebilirsiniz. (Profesyonel doğum, mimari, düğün, portre, sualtı, stüdyo fotoğrafçılığı vs ) Kursun düzenlediği çeşitli etkinliklere, gezilere, söyleşilere, sergilere katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Çekim gezilerinde pratik yaparak, derste öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Hem yeni yerler görmek hem de ilk kez gördüğünüz yerlerde fotoğraf çekme şansı elde edersiniz.

Fotoğrafçılık kursu eğitimlerinin diğer getirilerinden biri de sosyalleşmeniz, yeni yeni insanlar ile tanışma fırsatı elde etmeniz olacaktır. Fotoğraf sevdalısı diğer bireyler ile ortak bir alanda buluşmuş olacak ve fotoğraf üzerine çeşitli sohbetler gerçekleştireceksiniz. Hatta birlikte fotoğraf projeleri dahi oluşturabilirsiniz. Fotoğrafçılık eğitimlerinin bunların haricinde daha bir çok avantajı da var aynı zamanda. Bu tür eğitimler ile ders sırasında veya kurs bitiminde eğitmeninizin fotoğraflarınız hakkındaki tüm görüşlerini, eleştirilerini dinleyebilirsiniz. Eğitmeniniz, fotoğrafın bir uzmanlık alanına sizi yönlendirebilir. Fotoğraflarınıza çeşitli eleştiriler yaparak hatalarınızı görmenizi sağlayabilir. Eğitmeninizin görüşleri ile nerede, ne yapmanız gerektiğini farkedebilir, teknik olarak daha doğru fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu yazımda da anlattığım gibi bu tür eğitimlerin bir bireye birden çok avantajı, getirisi var. Bu yüzden bir fotoğrafçılık kursu alarak yalnızca fotoğrafik olarak değil her yönden kendinizi geliştirme imkanı elde edersiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir