Fotoğrafçılık kursu ve ‘mobil fotoğraf’ kavramı

Fotoğrafçılık kursu ve ‘mobil fotoğraf’ kavramı

akilli-telefonlar

Gelişen teknolojinin insanoğluna, özellikle de fotoğraf severlere sunduklarından biri de fotoğrafın kendi içerisinde birden fazla dala ayrılması şüphesiz. Fotoğrafın kullanıldığı dallar ve uzmanlık alanları, kendini geliştirip her geçen gün biraz daha yenilemekte. Birçok insan artık anında bir haberi, fotoğrafı dünyadaki bir çok kişiye ulaştırabiliyor. Tabii bu durum kimileri için bir avantaj kimileri için ise bir dezavantaj olsa da şimdilerde çeşitli sosyal medya hesaplarında da karşılaştığımız ‘mobil fotoğrafçılık’ kavramı gündemde. Ben de bu yazımda mobil fotoğrafçılık kavramından, mobil fotoğrafçılık üzerine kurs-seminer veren çeşitli kurumlardan ve bu tür kursların ders içeriklerinden kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu eğitimleri alarak siz de mobil dalda kendi isminizi çeşitli sosyal medya kanallarında duyurabilirsiniz. Öncelikle mobil fotoğraf ile ilgilenenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Her an yanımızda olan akıllı telefonlarımız ve telefonlarımıza sunulan envaiçeşit özellikler sayesinde gittiğimiz her yerde rahatlıkla fotoğraf çekebiliyoruz. Hatta mobil fotoğrafçılık ile ciddi anlamda ilgilenen, uğraşan bir kesim de mevcut. Artık mobil fotoğrafçılık kavramı öyle bir noktaya geldi ki çeşitli fotoğraf yarışmalarında ayrı bir kategori olarak dahi açılıyor. Cep telefonları ile dondurulan o ölümsüz anlar, kimi fotoğraf yarışmalarında birbirleri ile yarışıyor. Hal böyle olunca mobil fotoğrafçılık dersleri veren çeşitli kurumlar da ortaya çıktı. Mobil fotoğrafçılığı başarıyla uygulayan fotoğrafçılar, bu alanda çeşitli seminerler ve dersler vermeye başladı. Belki de ilerleyen yıllarda mobil fotoğraf ile ilgilenenlerin sayısı çok daha artacaktır, kimbilir. Teknoloji fotoğrafı, fotoğrafın kullanım alanını oldukça etkiliyor ne de olsa. Peki ama mobil fotoğrafçılık kursu eğitimlerinde neler öğretiliyor? Ya da bu tür seminerler üzerinde neler konuşuluyor? Bunlardan kısaca bahsedelim.

Fotoğrafçılık kursu

 

Fotoğraf: Melike Çetin

Öncelikle eğitmenler bu tür eğitimlerde; fotoğrafın genel tarihinden, kompozisyon ve kompozisyon öğelerinden, ışık bilgisinden, bahsediyor. Daha sonra akıllı telefonlar ile fotoğraf çekme, akıllı telefonların fotoğraf makinelerinden farklarından, akıllı telefonlar ile fotoğraf çekerken bilmemiz gerekenlerden bahsediyorlar. Akıllı telefonlara indirilen çeşitli fotoğraf düzenleme uygulamalarından ve fotoğraf ile ilgili uygulamalardan, netlik ayarlarından konuşuluyor. Genel hatları ile bu tür eğitim ya da seminerlerin sonunda akıllı telefonlar ile fotoğrafçılık yapmaya başlıyorsunuz. Akıllı telefonlar ile fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gereken noktaları tümüyle kavramış oluyorsunuz. Fotoğrafçılık kursu ya da mobil fotoğraf üzerine alacağınız bir seminer sonrasında siz de sokaklarda telefonlarınız ile an’ı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir