Fotoğrafçılık kursu ve objektif türleri

Fotoğrafçılık kursu ve objektif türleri

Fotoğrafçılık kursu

Objektif, fotoğraf makinesinin ön kısmında bulunan ve genellikle içerisinde bir çok merceği barındıran temel görevi görüntünün ışığa duyarlı film üzerine düşmesini sağlayan mercek topluluğudur. Objektif,  görüntünün sensörde ya da film üzerinde kaydedilmesini sağlar. Objektif, lens olarak da bilinir ve fotoğrafçı için doğru objektif seçimi oldukça önemlidir. Fotoğrafa yeni yeni başlayanlar, birbirinden farklı objektif türünün olduğu piyasada hangi objektifi satın alacağına karar veremez. Bunun nedeni ise objektif türleri hakkında  henüz bilgi sahibi olmaması. Fotoğrafçılık kursu alarak objektif ile ilgili her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz. Hatta eğitmeniniz yardımıyla kendiniz için en uygun objektifi satın almaya yönlendirilebilirsiniz.

Şimdi sizlere fotoğrafçılık kursunda da göreceğiniz objektif türlerini kısaca anlatacağım.

Nikon-50mm

Normal objektifler – Normal, ya da standart dediğimiz objektifler (50 mm), insan gözü ile hemen hemen aynı şekilde görürler görüntüyü. Oldukça hızlı ve keskindirler. Diyafram açıklıkları 1.2-1.4 kadar geniştir ve bu tür bir objektifle yapacağınız çekim sonrası oldukça kaliteli görüntüler elde edersiniz.

highres-canon-lens-ef-24mm-28-is-usm-p7305718_1343663083-505b3e9e2a0d4-550x500

Geniş açılı objektifler- 35mm, 24 mm gibi objektifler, geniş açılı objektiflerdendir. Bu tür bir objektif, diğer objektiflere göre daha geni ş bir alan görür. Özellikle sokak fotoğrafçılığı ile ilgilenenlerin tercih ettiği objektif türleridir, çünkü dar sokaklarda oldukça işinizi görür bu tür objektifler.

67527622_tn70_0

Balıkgözü objektifler- Özellikle yaratıcı çekimler yapmak isteyen fotoğrafçıların ilgisini çeken bir objektif türüdür. Bu objektiflerin görüş açısı oldukça geniştir ve bu yüzden fotoğrafların kenarlarında bozulmalar oluşacak hatta dairesel fotoğraflar elde edeceksiniz. Bu tür görüntüler elde etmek istiyorsanız, 8-10 mm gibi bir objektif edinebilirsiniz.

53DX DUNQ CANON

Tele objektifler-Geniş açı objektif için diğer objektiflere göre daha geniş bir alanı görür demiştik. Tele objektifler ise diğer objektiflere göre çok daha dar bir alanı görür. En basit şekilde anlatırsak bu tür objektifler ile çok uzaktaki bir konuyu yakınlaştırmış olursunuz. 200-300-400mm gibi objektifler tele objektif ailesindendir. Vahşi yaşam görüntüleri bu tür objektifler ile çekilir. Ancak böyle bir objektife sahip olmak istiyorsanız kendinize sağlam bir tripod da edinmelisiniz, bunun nedeni bu tür objektifler ile tripodsuz çekim yaparken fotoğrafınızda titreme oluşmaması neredeyse imkansız.

nikon-af-s-24-70mm-f28g-ed-lens-8ea

Zoom-değişken odaklı objektifler- 18-55, 55-200,70-300,24-70 gibi objektifler, zoom objektiflerdir. Bu tür objektifler, birden fazla odak uzaklığına sahip olduğundan tek bir objektif, birçok işinizi görebilir, fiyatları da diğer objektiflere göre biraz daha uygun olabilir. Bunun nedeni içerisinde birçok merceği barındırması. Ancak birçok merceği içinde barındırdığından diğer objektifler kadar keskin, kaliteli görüntüler elde edemezsiniz.

objektif6

Makro objektifler- Makro objektifleri, doğada bulunan canlıları (kelebek, çiçek , böcekler vs) yakın plan görüntülemek isteyenler tercih eder. Bu tür objektifler oldukça kaliteli ve pahalıdır. Çünkü nesneyi 1.1 gibi bir oranda büyütürler.

NKFA Fotoğrafçılık kursu hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir