Fotoğrafçılık kursu ve sokak fotoğrafçısı adaylarına notlar

Fotoğrafçılık kursu ve sokak fotoğrafçısı adaylarına notlar

DSC_2805

 

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

Fotoğrafçılık kursu eğitimlerine katılarak da öğrenebileceğiniz sokak fotoğrafçılığı ile ilgili önerileri, dipnotları bu yazımda sizlere kısaca aktaracağım. Öncelikle bir sokak fotoğrafçısı olarak makinenizi sürekli yanınıza almanızı öneririm. Nerede, ne ile karşılaşacağımızı bilemeyeceğimizden fotoğraf makinemiz her an yanımızda olursa çekemediğimiz kareler adına pişmanlık yaşamayız. Eğer fotoğrafın bu dalında ilerlemek istiyorsanız, fotoğraf makinenizi adeta bir parçanız gibi benimsemeli. Tüm boş zamanlarınızı da fotoğraf makinenizi kapıp fotoğraf çekimine çıkarak değerlendirmelisiniz. Pratik yapmak, fotoğrafın diğer uzmanlık dallarında olduğu gibi sokak fotoğrafçılığında da önemli bir husus. Fotoğrafçılık kursu eğitimlerinde de ayrıca bol bol pratik yapma imkanı bulacaksınız.

“Fotoğrafı mı siler misiniz?! “
Sokak fotoğrafçılığında ağır ekipmanlara ihtiyaç duyulmaz. Çantanızda birden fazla lens taşımak yerine bir geniş açı lens ile çekime çıkmayı tercih edin. Böylelikle sokakta hareketleriniz kısıtlanmaz ve daha doğal kareler elde etme imkanınız olur. Sokakta uzun bir tele objektif çıkarmanızın dönüşümü “Siz gazeteci misiniz?” , “Fotoğrafımı siler misiniz?!” şeklinde olacağından küçük ve hafif ekipmanlar seçmeniz hem dikkat çekmemenizi hem de doğal kareler elde etmenizi sağlayacaktır. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında eğitmeniniz sizi bu konular hakkında bilgilendirecektir.

DSC_2794

 

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

 

“Merhaba, fotoğrafınızı çekebilir miyim? “
Sokak fotoğrafında oldukça önemli konulardan ve sorunlardan biri de gizli çekim. Etik olarak oldukça tartışılan bir konu olsa da ülkemizde neredeyse tüm sokak fotoğrafçıları bu yöntemi kullanarak fotoğraf çekmekte. Ancak sokak fotoğrafına yeni başlayanlar, gizli çekim yapmaktan çekiniyor ve bunu onaylamıyor. Eğer siz de bu problemi yaşıyorsanız, fotoğrafını çekeceğiniz kişinin yanına yaklaşıp “Merhaba, fotoğrafınızı çekebilir miyim?” diyerek iznini alabilirsiniz.

Sokaktaki hikayelerin peşinden gidin..
Bir sokak fotoğrafçısı için fotoğraf, izleyiciye bir şeyler anlatmalıdır ve fotoğraflarında teknik unsurlar ikinci planda kalmalıdır. Önemli olan yaşama, olaylara veya bir duyguya tanıklık etmek ve bunu başarıyla izleyiciye aktarabilmektir. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz sizi bu konuda da detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

15241351529_78ddf07672_o

 

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

‘Şuradan geçebilir misiniz?’
Bazı durumlarda, çekeceğimiz kare fotoğrafik açıdan ne yazık ki tek başına yeterli olmuyor. Örneğin kompozisyonda insan unsurunu görmek istiyoruz. Ben böyle durumlarda bir arkadaşımı model olarak kullanmayı ya da herhangi birinden “Şuradan geçebilir misiniz?” şeklinde ricada bulunuyorum. Böylelikle zihnimde canlanan kareyi elde etmiş oluyorum. Siz de bu gibi durumlarda örneklediğim yöntemi deneyerek zihninizde canlanan kareyi fotoğrafa dökebilirsiniz.

8

 

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

‘Şehrin mimarisi hakkında bilgi verebilirsiniz’
Sokak fotoğraflarında belki de çok sık karşılaştığımız türden fotoğraflardır ‘şehrin mimarisi ile insan unsurunun’ bir arada verildiği fotoğraflar. Ancak bu türden fotoğraflarımızda insan ile şehrin mimari yapısını bir arada vermek, izleyicinin o şehir ve şehrin mimarisi, şehrin mimari ve toplum ilişkisi hakkında bilgilenmesini sağlayabilir. Ayrıca mimari öğeler, sokak fotoğraflarınızdaki etkileyiciliği de arttırabilir. Sokak fotoğraflarında bunları gözardı etmemelisiniz…

DSC_0066-001

 

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

‘Bol bol fotoğraf okuması…’
Son olarak eğer bu alanda ilerlemeyi düşünüyor ve bunu istiyorsanız bol bol fotoğraf okuması yapabilir, ünlü sokak fotoğrafçılarını ve fotoğraflarını araştırabilirsiniz… Fotoğraf okuması yapmak, fotoğraf üzerine bir şeyler okumak fotoğrafta ilerlemenizi ve daha iyi kareler elde etmenizi sağlayabilir. Fotoğrafçılık kursu derslerinde eğitmeniniz size bol bol fotoğraf okuması yapacak, birlikte çektiğiniz fotoğrafları değerlendirme imkanı bulacaksınız.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir