Fotoğrafçılık Kursuna Neden Yazılmalıyım?

Fotoğrafçılık Kursuna Neden Yazılmalıyım?

Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğrafçılık Kursuna Neden Yazılmalıyım?

Fotoğraf çekimi konusunda çok ilgilisiniz. Fotoğraf makinanız ile farklı cisimlerin, canlıların yada cansızların fotoğraflarını çekmek sizin için bir zevk ve en küçük bir zamanınızı dahi fotoğraf makinanız ile geçiriyorsunuz. Fotoğraf makinanızı elinize aldığınızda kendinizi sokaklarda harika bir kare yakalamaya çalışmakla geçiriyorsunuz. Bazen kırlarda, yeşillikler arasında bir sarı çiçeğin resmini en iyi kareden yakalamaya çalışırken kendinizi buluyorsunuz. Bizce artık fotoğrafçılık konusunda kabiliyetlerinizi geliştirmenizin ve bir fotoğrafçılık kursuna yazılmanızın vakti çoktan gelmiş ve geçiyor.

Fotoğrafçılık kursunu sakın basite almayın. Elbette kendiniz araştırmalar yaparak, yazılar ve makaleler okuyarak kendinizi geliştirmek için çabalıyorsunuz ama bu kesinlikle yeterli olmayacaktır. Fotoğraf çekiminin inceliklerini ve derinliklerini öğrenebilmeniz için sadece pratik ve sürekli fotoğraf çekmek yeterli olmayacaktır. Alanında uzman eğitmenlerden, fotoğraf çekimi konusunda dersler almak, fotoğrafçılıkta gerçekten uzmanlaşabilmeniz için şarttır. İyi fotoğraf çektiğinizi ve profesyonel olduğunuzu düşünebilirsiniz fakat bunun büyük bir yanılgı olduğunu, fotoğrafçılık kursuna gittiğinizde ve eğitimlere başladığınızda göreceksiniz.

Fotoğrafçılık kursu eğitimleri teorik ve bilgi içerikli derslerle birlikte sonrasında pratik olmak üzere iki ana kategoride işlenecektir. Öncelikle fotoğraf çekiminin inceliklerini öğreneceksiniz. Fotoğraf makinanız ve diğer tüm fotoğraf ekipmanlarının kullanımının detaylı olarak kullanımını öğreneceksiniz. Fotoğraf çekiminde doğayı ve tüm dış etkenlerin kullanımı konusunda uzmanlaşacaksınız. Güneş ışığı, ışık açıları kullanımı gibi detaylarda uzmanlaşacaksınız. Kapalı ortamda fotoğraf çekimi, dış mekanda fotoğraf çekimi, stüdyoda fotoğraf çekiminin incelikleri gibi konularda eğitim alıp pratikler yapacaksınız. Kısaca fotoğrafçılık kursunda, fotoğraf çekimi için ihtiyacınız olacak tüm bilgi ve donanım kullanım detaylarında ziyadesi ile uzmanlık sahibi olacaksınız.

Fotoğraf çekimi gerçekten ince ve hassas bir sanat. Bazen öyle kareler yakalarsınız ki, bir ressamın tuvalinde harcadığı emek sonrası oluşturacağı sanat eseri şaheserden çok daha ileri düzeyde bir eser oluşturursunuz. Bu da sizin gurur kaynağınız olacaktır. Fotoğraf sanatında uzmanlaşmak kendi başınıza üstesinden gelebileceğiniz bir durum değil. Bu sebepten iyi eğitmenlerden bu sanatı iyi bir şekilde öğrenebilmeniz için bir fotoğrafçılık kursuna yazılın ve sonucunda nasıl ilerlediğinizi ve sanatınızı geliştirdiğinizi kendi gözleriniz ile görün.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir