NKFA ile DİYARBAKIR-MARDİN-URFA FOTOĞRAF GEZİSİ

NKFA ile DİYARBAKIR-MARDİN-URFA FOTOĞRAF GEZİSİ

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

DİYARBAKIR-MARDİN-URFA FOTOĞRAF GEZİSİ

29 Ekim – 02 Kasım 2014

Diyarbakır, Mardin ve Urfa’yı fotoğraf karelerine sığdıramayacaksınız!

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi olarak medeniyetlerin ve dinlerin buluşma noktası Diyarbakır, Mardin ve Urfa’ya gidiyoruz. Üstelik fotoğrafla ilgili tüm sorularınız, gezi esnasında Nihat Karadağ tarafından cevaplandırılacak, çekim tekniklerine dair de kısa brifinglerle teknik bilgi verilecektir. Gezi süresince çektiğiniz fotoğrafları da, eğitmenlerimiz değerlendirecek.

Diyarbakır, Mardin ve Urfa; tarih boyunca birçok medeniyete, farklı dinlere, birbirinden renkli kültürlere ev sahipliği yapmış şehirler.
1385522_4843791552455_132176039_n (1)

MARDİN Deyrulumur Manastırı

MARDİN Deyrulumur Manastırı

Diyarbakır, Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesinde yer alan tarihî bir şehirdir. Kent merkezi yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahiptir ve 33 medeniyetin izlerini taşıyor.

MARDİN-KİLİSELERE BASKI PERDE YAPAN NASRA TEYZE

MARDİN-KİLİSELERE BASKI PERDE YAPAN NASRA TEYZE

Mardin, halen Kürtler, Araplar ve Süryaniler başta olmak üzere birçok farklı etnik grubun birarada yaşadığı, Anadolu hoşgörüsünü sürdüren ve barış içinde birlikte yaşanabileceğini gösteren bir şehir. Zamanın durmuş olduğu hissini veren Mardin şehri, Süryani kiliseleri, Emevi camileri, dar sokakları, gölgesine sığınacağınız abbaraları, renkli çarşısı ve hareketli gündelik yaşantısıyla fotoğraf tutkunlarına birbirinden güzel kareler sunuyor. Uçsuz bucaksız Mezopotamya ovasına bakan şehirde, gündoğumu ve günbatımı ise bir başka güzel.

MARDİN-TATLIDEDE KONAĞI

MARDİN-TATLIDEDE KONAĞI

Urfa ve civarında Cilalı Taş Devri’nden beri yerleşilmektedir. Göbeklitepe Höyüğü, MÖ 11000 yıllarında kullanılan Dünya’nın bilinen en eski mabetinin bulunduğu yerdir. Urfa Kur’an, İncil ve Tevrat’ta geçen İbrahim peygamberin, doğum yeri olarak kabul edilir ve anısına Camii de bulunmaktadır. Ayrıca Peygamber Eyüp’ün de doğum yeri olarak kabul edilir. Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl’ün kuzeyinde yapılan bir keşif sonucu, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ. 9500’e Çanak-Çömleksiz Neolitik Döneme kadar uzandığı görülmüştür. 11.500 yıllık tarihi süreç içerisinde bir çok devlet kurulmuş ve yıkılmıştır.

1385011_4843785352300_1369081434_n (1)

GEZİ PROGRAMI

1. GÜN – 29 Ekim 2014 – Çarşamba: Diyarbakır
Buluşma noktamız Diyarbakır Havalimanı’dır. Saat 14:00’de, bütün katılımcıların Diyarbakır Havalimanı’nda buluşmasıyla, Hasanpaşa Hanı, Ulucami, Hz Suleyman Camii, Keçiburcu, Ermeni Kilisesi, Cahit Sıtkı Tarancı evi, 4 Ayaklı Minaret ve Ziya Gökalp’in evini geziyoruz. Akşam saat 21:00 de Diyarbakır’dan yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Mardin şehrine hareket ediyoruz. Otelimize varıp, odalarımıza yerleşiyoruz.

Mardin-Midyat Devlet Konuk Evi

Mardin-Midyat Devlet Konuk Evi

2. GÜN – 30 Ekim 2014 – Perşembe: Midyat ve Hasankeyf

Sabah günün ilk ışıklarıyla zamanın durmuş olduğu hissini uyandıran Mardin’i görür görmez büyüsüne kapılacaksınız ve bir an önce fotoğraf çekmek için sabırsızlanacaksınız.

Sabah otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Gümüş telkari sanatıyla ünlü Midyat’a gidiyoruz. Midyat’a varmadan önce Mor Gabriel Kilisesi’ni gezip sonrasında yöreye özgü bir mimariye sahip olan Midyat Devlet Konuk Evi’ne gidiyoruz. Sonrasında kendinizi Midyat sokaklarına bırakıp ilginç fotoğraf karelerinin peşinden gidebilmeniz için sizlere serbest zaman tanıyoruz.
Buradan gezimizin son durağı olan Hasankeyf’e doğru yola çıkıyoruz. Öğle yemeğini burada alıp gezimize başlıyoruz. Henüz gezinizin en güzel karesini yakalayamadığınızı düşünüyorsanız, Hasankeyf size birbirinden güzel kareler sunacak. Mağara evleri ve dünyada bir ilk olan taş köprüsü ile Hasankeyf’i geziyoruz. Hasankeyf kalesine çıkıp, kalede küçük saray, büyük saray, Ulu Cami ve diğer kalıntıları görüp hikâyelerini dinledikten sonra muhteşem Dicle nehrini ve çevreyi fotoğraflamanız için size serbest zaman tanıyoruz. Grupla birlikte anı fotoğrafı çekildikten sonra otelimize geri dönüyoruz.

MARDİN-MİDYAT- KİLİSE

MARDİN-MİDYAT- KİLİSE

3. GÜN – 31 Ekim 2014 – Cuma: Mardin

Mardin’i, günün hareketliliği başlamadan görüntülemek için, sabah erkenden (06.30) kahvaltımızı yapıp otelimizden ayrılıyoruz (07.30). Güne, Mezopotamya ovasına hâkim Zinciriye Medresesi’nin tepesinden şehrin genel görünümünü fotoğraflayarak başlıyoruz. Ardından Medrese’yi ziyaret edip, Latifiye Camii’ni, Gazipaşa İlköğretim Okulu’nu ve Mardin’in en önemli yapılarından Ulu Cami’yi fotoğraflıyoruz. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT Binasını geziyoruz. Buranın hem mimarisine hem de hikâyesine hayran kalacaksınız.

fotografcilik-kursu-4

İlerleyen saatlerde kendimizi Mardin’in abbaralarla dolu dar sokaklarına bırakıyoruz. Mardin’in bu dar sokakları ve mimarisi sizleri büyüleyecek. Sizlere vereceğimiz serbest zamanda öğle yemeğinizi yedikten sonra, göz kamaştırıcı bir mimariye sahip olan Deyrulzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak kullanılan bu manastırda bu izleri hâlâ görmek mümkün.

Ardından Dara Antik Kenti’ne doğru yola çıkacağız. Bu fotojenik antik kentte, mağara evleri ve mezarları geziyoruz. Halk arasında “Zindan” adı verilen, Selçuk’taki Antik Kent’i anımsatan yer altındaki su sarnıcı çok şaşırtıcı. Burada vereceğimiz molada, köydeki çocuklar etrafınızı çevirip fotoğraf karelerinize girmek için gönüllü olacaklar. Kırsal hayatı görüntülemek için çok güzel olan bu köyde fotoğraf çekmek için serbest zaman tanıyacağız. Hava kararınca Mardin’den Urfa’ya geçeceğiz ve buradaki otelimize yerleşeceğiz.

MARDİN GENEL GÖRÜNÜM

MARDİN GENEL GÖRÜNÜM

4. GÜN – 01 Kasım 2014 – Cumartesi: Harran – Halfeti

Sabah erken saatlerde kahvaltımızı otelimizde alıp önce Halfeti’yi ardından da, MÖ. 2000 yılında Ur şehrinin bir ticari kolu olarak kurulduğuna inanılan Harran’ı ve tarihi Harran evlerini fotoğraflayacağız.

fotografcilik-kursu-8

5. GÜN – 02 Kasım 2014 – Pazar: Urfa – Balıklıgöl – Göbeklitepe

Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara, Ulucami ve Selahaddin Eyyubi Cami’yi de gezip fotoğraflayacağız.

İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen Balıklı Gölü, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserlerle birlikte dolaşacağız. Şanlıurfa’ya 20 km’lik bir mesafede olan ve bilinen insanlık tarihini MÖ. 11 bin yıllarına uzatan, tapınma amaçlı törensel alanlara ait mimari kalıntılar ve dikili taşlar bulunan Göbeklitepe Höyüğündeki mabeti ziyaret edeceğiz.  

Akşam saat 18.00’de önce Urfa Havaalanı’na ardından da Diyarbakır Havaalanı’na misafirlerimizi bırakacağız.

fotografcilik-kursu-7

FİYAT: 

Kişi başı ücret 500 TL’dir.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:

Diyarbakır ve Urfa Havalimanı transferleri

Programda geçen bütün ulaşımlar ve tüm çevre gezileri

2 kişilik odada 4 gece konaklama (Tek Kişilik Oda farkı +100 TL’dir.)

Otelde alınacak 4 Sabah Kahvaltısı

Otelin kapalı yüzme havuzu, fıtness center, sauna, hamam, fin hamamı ve jakuzi’den ücretsiz yararlanılacak.

Otel lobisinde içeceğiniz çaylar.

Gezi sırasında Nihat Karadağ’ın fotoğraf danışmanlığı hizmetleri, fotoğraf eğitimi ve değerlendirmeler.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

Ana ulaşım aracı (Diğer illerden Diyarbakır’a gidiş ve Urfa-Diyarbakır’dan dönüş)

Öğle ve Akşam Yemekleri ile içecekler

Kişisel harcamalar

Yukarıda belirtilmeyen hizmetler

Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

fotografcilik-kursu-9

SON KATILIM TARİHİ:

17 Ekim 2014 Cuma günü katımcı olmak için son gündür.

KESİN REZERVASYON İÇİN:

Geziye kesin katılımcı olmak için, öncelikle telefonla bizi arayarak kontenjan durumunu sormalı ve eğer yer varsa uçak biletinizi alıp, bize ön kayıt için bilet bilgilerinizi mail atmanız gerekmektedir. Ardından 17 Ekim 2014 Cuma gününe kadar aşağıdaki banka hesabına gezi ücreti olan 500TL‘yi yatırıp, EFT ya da havale isminizi, telefon numaranızı ve nereden bineceğinizi gezi@nihatkaradag.com.tr adresine mail yoluyla bildirmeniz gerekmektedir.

Hesap Bilgileri:

Vakıfbank – Nihat Karadağ adına kayıtlı hesap.

Şube Adı: Atatürk Oto Sanayi

Hesap No: 00158007298948247

IBAN: TR930001500158007298948247

İLETİŞİM & REZERVASYON:

Sorularınız için 0212 224 65 66 / 0530 274 88 98 numaralı telefonu arayabilir ya da gezi@nihatkaradag.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

KONAKLAYACAĞIMIZ OTELLER:

Mardin’de 2 Gece Konaklayacağımız Otel:  YAY GRAND OTEL  www.yaygrand.com

Oda + Kahvaltı, kapalı yüzme havuzu, fitness center, sauna, hamam, fin hamamı ve jakuziden ücretsiz yararlanılacak.
Otel lobisinde içeceğimiz çaylar ücretsiz.

Urfa’da 2 Gece Konaklayacağımız Otel: GRAND URFA www.grandurfa.com

DİYARBAKIR’A ULAŞIM:

Tur saatlerine uygun İstanbul’dan Diyarbakır’a Gidiş Uçak Seferleri: 

29 Ekim 2014 Çarşamba

İstanbul-Diyarbakır / Direkt Uçuş

Kalkış Varış Nereden Nereye Uçuş Havayolu
12:35 14.20 İstanbul / Sabiha Gökçen Diyarbakır PC196 PEGASUS
07:15 09:05 İstanbul / Atatürk Diyarbakir TK2602 THY
09:05 10:55 İstanbul / Sabiha Gökçen Diyarbakir TK7210 AJET

Tur saatlerine uygun Urfa’dan İstanbul’a Dönüş Uçak Seferleri:

02 Kasım 2014 Pazar 

Urfa-İstanbul / Direkt Uçuş

22:15 00:15 Şanlıurfa / Gap İstanbul / Sabiha Gökçen PC257 PEGASUS
19:25 21:25 Şanliurfa / Gap Istanbul / Atatürk TK2249 THY

Diyarbakır-İstanbul / Direkt Uçuş

Kalkış Varış Nereden Nereye Uçuş Havayolu
20:00 21:55 Diyarbakir Istanbul / Sabiha Gökçen TK7215 AJET
21:40 23:45 Diyarbakir Istanbul / Atatürk TK2611 THY
22:30 00:25 Diyarbakır İstanbul / Sabiha Gökçen PC193 PEGASUS

Yukarıdaki fotoğraflar Mehmet Çelik’e aittir.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

2 Comments to “NKFA ile DİYARBAKIR-MARDİN-URFA FOTOĞRAF GEZİSİ”

  1. funda miral dedi ki:

    Ben biletlerimi aldim .kismetse bu gezide birlikte fotograf çekecegiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir