NKFA’da Şevket Şahintaş ve Güven Günel ile “TAŞ HURMA” BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ

NKFA’da Şevket Şahintaş ve Güven Günel ile “TAŞ HURMA” BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ

3. Uluslararası Van Gölü Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” alan “TAŞ HURMA” belgeseli yeniden NKFA’da…

Şevket Şahintaş’ın “Sınır Komşuluğundan Kapı Komşuluğuna” isimli fotoğraf projesinden doğan ve Güven Günel ile birlikte gerçekleştirdiği “Taş Hurma” isimli Belgesel Film Gösterimi 18 Ekim 2104 Cumartesi günü saat 19:00’da Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nde gerçekleştirilecek. Film süresi 30 dakikadır. Filmin ardından Şevket Şahintaş ve Güven Günel sizlerin sorularını yanıtlayacak.

 

TAŞ HURMA (özet): Türkiye için gittikçe belirgin hale gelmeye başlayan Suriyeli mülteciler sorunu. Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yerleştiği Süleymaniye ve çevresini, sorun ile alakalı olarak adeta bir pilot bölge yapıyor. Belgesel; Bölgenin yoksul sakinleri ile bölgedeki yıkık dökük kentsel dönüşüm için terk edilmiş binalara yerleşen Suriyeli mülteciler arasındaki sosyo-kültürel ve ekonomik çatışmayı konu alıyor. 

3. Uluslararası Van Gölü Film Festivali ” TAŞ HURMA” ”JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

TARİH:

18 Ekim 2014 Cumartesi günü akşam saat 19.00’de başlayacak ve 20.30’a kadar devam edecektir.

KATILIM:

Etkinliğe katılım ücretsizdir. Ancak 40 kişi ile sınırlıdır. Etkinliğe katılımcı olmak için, isim-soyisim, e-mail adresiniz ve cep telefonu numaranızı belirterek bu yazıya yorum yapmanız yeterli. Başvuru sırasına göre kayıtlar alınacaktır. Eğer yoğun talep olursa, ilerleyen günlerde etkinlik tekrarlanacaktır. (Cep telefonu ve e-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.)

KATILIMCI LİSTESİ : 

1- Semra Dobrucalı

2- Ebru Okur

3- Münevver Karagöz

4- Erdinç Şenyürek

5- Ali Öztürk

6- Yunus Emre Yiğit

7- Hüseyin Kekiç

8- Hüseyin Kekiç

9-

10-

 

 

ADRES: 

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi ve Fotoğrafçılık Kursları

Meşrutiyet Cad. Galatasaray Pasajı No:13/7 Kat:4 BEYOĞLU (Galatasaray Lisesi’nin karşısı)
Te: 0212 224 65 66

 


 

 

580404_10151198774629173_1559821789_nŞevket Şahintaş Hakkında:

1966 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılından beri taksi şöförlüğü yapıyor. 2005 yılında, gece çalıştığı bir dönemde, sokakta yaşayan insanların üşüyerek uyumaya çalıştıklarını gördü ve seslerini duyurabilmek, onlar adına birşeyler yapabilmek için bir fotoğraf makinası alarak fotoğraf çekmeye başladı.

6 yıl süren bu çekimler sırasında, sokakta yaşayan evsiz insanların dışında, İstanbul’un gece yüzündeki diğer insanlar da objektifine takıldı. Uyuşturucu kullananlar, çöp toplayıcıları, travestiler, hayat kadınları, kısacası gece yaşam mücadelesi veren insanlar artık onun fotoğraf karelerini oluşturuyordu. İstanbul’un gece yaşantısını yansıtan bu çalışma, Türk fotoğraf tarihinde bir ilk oldu ve dünyadan da büyük ilgi gördü.

Fotoğraf çekmeye başladığı daha ilk yıllarda, St. Petersburg’ta “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Fotoğrafları üniversite arşivlerine girdi. Türkiye’de birçok gazete ve dergilerde röportajları ve fotoğrafları yayımlandı. Almanya’da çeşitli radyolarda söyleşileri dinleyicilerle buluştu.

20 Şubat 2008’de CNN Türk kanalında ilk televizyon belgeseli yayınlandı.
2008’de Alman Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayınlandı. 
8 Eylül 2009’da İstanbul’da “Gecenin Öteki Yüzü / The Other Side of the Night” isimli ilk sergisini gerçekleştirdi.
02 Kasım 2012 Bodrum Marmara Koleji “Halikarnasos Kültür Merkezi”nde “Tarlabaşı bir düş gördüm düşümde” sergisini gerçekleştirdi.
6 Ekim 2009’da CNN İnternational’da röportajı ve neden fotoğraf çektiğini anlatan kısa bir belgeseli yayınlandı. 
16 Mart 2010’da Almanya’da Zoom Europa Arte televizyon kanalında belgeseli yayınlandı. 
14 Ekim 2010’da, yönetmenliğini Erdem Murat Çeliker’in yaptığı, çekimleri 2 yıl süren ve fotoğrafa başlama hikayesini konu alan sinema belgeseli “Herkes Uyurken”, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, en iyi ilk belgesel ödülünü aldı.
16.02.2011 Almanya Deutsche Welle Televizyon kanalında belgeseli yayınlandı. 
Ara Güler ve Şevket şahintaş ile yapılan röportaj fotoğrafa bakış açılarını ele alarak İngiltere de London College of Communication Üniversitesinde mastir programi olarak yayınlandı..

 

 205808_1003469599559_7010_n

Güven Günel Hakkında:

1985 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Muhasebe ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. BSF Akademi “Görüntü Yönetimi” eğitimini 2007 yılında tamamladı. Çeşitli uzun metraj, dizi, klip, reklam, tv programı projelerinde reji ve görüntü ekibinde görev aldı.  “ARTIK” ve “YELEK” isimli kısa metraj filmleri yazıp yönetti. Son olarak “TAŞ HURMA” isimli belgeseli Şevket Şahintaş ile birlikte tamamladı. 

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

56 Comments to “NKFA’da Şevket Şahintaş ve Güven Günel ile “TAŞ HURMA” BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ”

 1. Halis Yıldız dedi ki:

  hocam bende geliyorum inşallah ama iki kişi gelebiliriz

  1. Nihat Karadağ dedi ki:

   Tamamdır Halis. Kaydınızı yaptım.

 2. Yunus Emre Yiğit dedi ki:

  Hocam bende katılmak istiyorum

  1. Ahmet Dalgıç Ahmet Dalgıç dedi ki:

   Kaydınız alınmıştır. Etkinlikte görüşmek üzere…

 3. erdinç şenyürek dedi ki:

  katılmak istiyorum

  1. Ahmet Dalgıç Ahmet Dalgıç dedi ki:

   Kaydınız alınmıştır. Etkinlikte görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir