Zoom in ve zoom out tekniği

Zoom in ve zoom out tekniği

Fotoğrafçılık kursu

Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da göreceğiniz zoom in-zoom out tekniğinden bu yazımda sizlere kısaca bahsedeceğim. Zoom in zoom out tekniği, fotoğrafını çekeceğiniz objeyi vurgulamak ve ilginin tamamını obje üzerine yöneltmek için tercih edilen bir çekim tekniğidir. Ayrıca zoom in ve zoom out çekim tekniği, fotoğrafçılar tarafından oldukça rağbet gören ve uygulaması oldukça zevkli bir çekim tekniğidir. Bu tekniği kullanarak basit görünen bir nesneden dahi değişik sonuçlar elde edebilir, kadrajınızdaki nesneyi ilginç bir hale getirebilirsiniz. Bu tekniği ilk kez uyguladığınızda başarılı olamayabilir, içinize sinmeyen kareler elde edebilirsiniz… Fakat fotoğrafçılık kursuna giderek bu tekniği eğitmeniniz yardımıyla başarılı bir şekilde uygulayabilir, yapacağınız uygulama çekimleri ile ilginç kareler elde edebilirsiniz. Peki ama zoom in ve zoom out tekniğini nasıl uygulayacağız? Öncelikle ilk adım fotoğraf makinenizi S veya TV yani enstantene öncelikli çekim moduna getirin. Enstantene değeri ise genellikle 1/30’a getirilir. Ancak perde hızı 1/30’un altında tutulacaksa makinenizi bir tripoda sabitlemeyi unutmayın.

Bunları yaptıktan sonra ise objeyi netleyin, sonrasında denklanşöre basarken makineyi fazla sarsmayacak bir şekilde, lensinizi hızlıca ileri geri hareket ettirmelisiniz. Eğer uygulayacağınız zoom in tekniği ise makinenizin tüm ayarlarını yaptıktan sonra nesneyi kadrajınızda en uygun yere yerleştirip, objektifinizi hızlı bir şekilde ileri doğru çevirmelisiniz. Zoom out için de tüm ayarları yaptıktan sonra, objektifinizi hızlı bir şekilde geri çevirmelisiniz. Zoom in ve zoom out tekniğini deneyerek sıradan bir objeyi dahi farklı bir şekilde yorumlayabilirsiniz. Bu çekim tekniğini ilk kez uygulayanlar, genelde tekniği çiçekler üzerinde denemeyi tercih ediyor. Siz de başlarda bunu yapabilirsiniz. Son olarak, ışığınız bol olsun.

 

NKFA Fotoğrafçılık kursu hakkında bilgi almak için:

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

 

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir