Dış mekan düğün fotoğrafları çekerken…

Dış mekan düğün fotoğrafları çekerken…

Fotoğrafçılık kursu

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

Bu yazımda fotoğrafçılığın uzmanlık dallarından biri olan profesyonel dış mekan düğün fotoğrafçılığı ile ilgili çekim sırasında ve öncesinde yapmanız gerekenler hakkında kısaca bilgilendirmede bulunacağım. Fotoğrafçılık kursu alarak da profesyonel dış mekan düğün fotoğrafları çekerken yapmanız gerekenleri, düğün sırasında yaşayabileceğiniz aksilikleri vs eğitmeniniz size anlatacaktır.

Öncelikle ülkemizde profesyonel dış mekan düğün fotoğrafçılığı sektörü bi hayli genişledi. Artık fotoğraf ile ilgilenen birçok kişi düğün fotoğrafçılığına da yönelmekte. Peki ama düğün fotoğrafı çekerken nelere dikkat edilmeli, çekim öncesi ve çekim anında neler yapılmalı? Şimdi bu soruları cevaplamalıyız. İlk olarak düğün çekimine gitmeden önce nerede nasıl fotoğraflar çekeceğinizi belirleyebilirsiniz. Hatta çekeceğiniz fotoğraflardan bir liste oluşturarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin gelinin ayakkabısı, yüzükler, gelinin kuafördeki hazırlanışı vs… Bu gibi detayları listeleyebilirsiniz. Ayrıca çekim sırasında bir aksilik yaşamamak adına ekipmanınızın tam olması gerektiğini unutmayın. Yedek hafıza kartı, birden çok lens, flaş, vs… Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz de çekimler öncesinde yanınızda bulundurmanız gereken ekipman ile ilgili sizi bilgilendirecektir. Tüm bunların da haricinde çekim sırasında yapmanız gerekenlere değinelim şimdi.

– İlk olarak gelin ve damat ile arkadaşlık ilişkisi kurun, onları çekim öncesi rahatlamaya çalışın. Böylelikle çekiminiz daha keyifli ve daha rahat geçecektir.

– Mümkün olduğunca yaratıcı kareler elde etmeye çalışın. Bu da sizin tecrübe ve deneyimleriniz ile zamanla gelişecektir zaten…

-Çekimler sırasında yanınızda muhakkak 1 asistan- yardımcı da bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Böylelikle yetişemediğiniz noktalar olduğunda yanınızda bulunan diğer fotoğrafçı size yardım edecektir.

– Fotoğraflarınızı da RAW formatta çekin. Böylelikle çekim sonrası çektiğiniz fotoğrafları dilediğinizce işleyebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz ayrıca RAW fotoğrafları işlemeyi de dersler esnasında size öğretebilir.

– Yalnızca renkli görüntüler değil albümünüze siyah beyaz kareleri de ekleyin.

– Çekim yapacağınız mekana ilk kez gidecekseniz çekimler öncesinde muhakak oraya uğramalısınız. Böylelikle o mekana dair bilgi sahibi olur, nerede nasıl çalışacağınızı planlarsınız.

– Son olarak çiftlerin doğal anlarını da kaçırmamaya çalışın. Kritik an dediğimiz anların önemini ve fotoğraftaki etkisini de fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz size anlatacaktır.

Fotoğrafçılık kursuna gelerek de bu makalemde anlattıklarımı ve çok daha fazlasını eğitmeninizden öğrenmeniz mümkün.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir