DSLR ve SLR nedir? Farkları nelerdir?

DSLR ve SLR nedir? Farkları nelerdir?

Fotoğrafçılık kursu

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

Bu yazımda fotoğrafa yeni başlayan, DSLR ve SLR hakkında fikir sahibi olmayan okuyucularımız için DSLR ve SLR makinelerin farklarından kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da DSLR ve SLR makinelerden, bu makinelerin özelliklerinden eğitmeniniz bahsedecektir.

Öncelikle SLR (Single lens reflex) makineler, DSLR (Digital single lens reflex) makinelerde de olduğu gibi objektifi değiştirebilen makinelerdir. SLR makinelerin DSLR’den farkı filmli olmalarıdır. DSLR makinelerde ise görüntü film yerine, CCD veya CMOS sensör üzerine kaydedilir. DSLR, dijital; SLR, filmli makineler demiştik. Şimdi ise DSLR ve SLR makinelerin bize sunduğu avantajlar ve dezavantajlardan bahsedelim. Fotoğrafçılık kursu sırasında da bunları göreceksiniz…

DSLR – SLR makinelerin avantaj ve dezavantajları

DSLR makinelerde çektiğiniz fotoğrafları anında görme şansınız varken, SLR makinelerde bu mümkün değil. Fotoğrafı tab ettirmeden ne yazık ki görme şansınız yok.

SLR makinelerde fotoğrafı görme şansınız olmadığından ve sınırlı sayıda çekim yapabileceğinizden fotoğrafta daha çabuk ilerler, kendinizi geliştirirsiniz.

Fotoğraf depolama şansınız DSLR makinelerde daha fazladır.

DSLR makinelerde makine üzerinden fotoğrafa çeşitli işlemler uygulayabilirsiniz. SLR makineler üzerinde bunu yapmak mümkün değil. Ancak karanlık oda bilgisine sahipseniz fotoğrafınız üzerinde çeşitli değişiklikler uygulayabilirsiniz.

DSLR makinelerde video özelliği bulunması.

SLR makine kullanmak, biraz daha profesyonellik gerektirir.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir