İstanbul’da fotoğraf çekilebilecek mekanlar

İstanbul’da fotoğraf çekilebilecek mekanlar

Bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde fotoğraf tutkunları olarak hepimiz fotoğraf makinelerimizi kapıp gece gündüz sokaklarda çekim yapmak istiyoruz. Özellikle İstanbul, bahar aylarında fotoğrafçılar için adeta bir fotoğraf cenneti haline dönüşüyor. Her sokağında, her köşesinde farklı hikayeler ile yüzleşiyoruz… Fakat fotoğraf açısından bize bol malzemeler sunan bu şehirde yine de ‘Fotoğraf çekmek için nereye gidilir?’ sorusu ile karşı karşıya kalıyoruz. Ben de bu yazımda sizler için tam da bu noktaya değineceğim. İstanbul’da ‘mekan’ sıkıntısı yaşayan fotoğraf severler için birkaç yer önereceğim…

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

-Sarıyer ilçesine bağlı bir balıkçı köyü olan Rumelifeneri, fotoğrafçılar için adeta gizli bir cennet.  Birçok dizi, film çekiminde de tercih edilen Rumelifeneri’nin sokaklarını, kaleyi, deniz fenerini görmenizi tavsiye ederim. Fotoğraf çektikten sonra, köyde -yaz aylarıysa- denize girebilir, balık restoranlarından birine de uğrayabilirsiniz. Rumelifeneri, hala birçok İstanbullunun keşfetmediği bir güzellik aynı zamanda.

-Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü (Büyükçekmece Köprüsü). İstanbul’un Büyükçekmece ilçesine yolunuz düşerse bu köprüye uğramanızı, köprüyü ve çevresini gezmenizi ve fotoğraflamanızı tavsiye ederim. Fotoğrafçılara oldukça malzeme sunuyor burası… Ayrıca turistik alan içerisinde Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi de bulunuyor.

-İstanbul’un Fatih ilçesinden bir semt olan ‘Cibali’yi de unutmamak lazım. Sahili, ara sokakları, esnafı, göçmenleri ile fotoğraf severlerin uğraması, görmesi gereken yerlerden biri.

-İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı olan Atatürk Arboretumu da, özellikle bahar aylarında saklı bir cennet adeta. Özel bitki türleriyle, yeşiliyle, gölüyle elinizi denklanşörden çekmek istemeyeceksiniz. İçerisinde 1500’ü aşkın bitki türü barındıran Atatürk Arboretumu’nu muhakkak görmelisiniz.

Processed with VSCOcam with x1 preset

Fotoğraf: Melike Çetin ( Harbiye )

-İstanbul Harbiye Kongre Merkezi’nin olduğu bölgeye uğramanızı ve manzaraya bir kez olsun bakmanızı tavsiye ederim. Burası size geniş, ferah bir yer ve mükemmel bir manzara sunacak. Fotoğraf makinenizi kapıp Harbiye Kongre Merkezi’ne doğru yol almalısınız.

NKFA Fotoğrafçılık kursu hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir