Fotoğrafçılar için çeşitli öneriler…

Fotoğrafçılar için çeşitli öneriler…

Fotoğrafçılık kursu

Bu makalemde fotoğrafa yeni başlayanlar için birkaç küçük öneride bulunacağım. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da fotoğrafçılıktaki püf noktaları eğitmeninizden öğrenebilir, fotoğraf çekimine çıktığınızda bunları göz önüne alarak çekiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi fotoğrafçıların çekime çıktığında göz önünde bulundurduğu noktalara kısaca değinelim.

1- Öncelikle ışığı doğru kullanmamız gerektiğini unutmamalıyız. Ne de olsa fotoğrafın temeli ışıktır. Işığı kullanma şekliniz direkt olarak fotoğrafınızı da etkileyecektir. Fotoğraf çekerken, gerek doğal gerek yapay ışık kaynaklarını kullanmayı bilmeliyiz. Işığı doğru kullanabildiğimizde ise fotoğrafımıza yaptığı olumlu etkiyi de rahatlıkla görürüz. Fotoğrafçılık kursu derslerine katılarak eğitmeninizden ışığı, ışık kaynaklarını doğru kullanmayı kısacası ışığa hükmetmeyi öğreneceksiniz.

2- Sert gölgelerden kaçınmayın, fotoğraflarınızda gölgelere de yer vermek fotoğrafınızı daha etkileyici bir hale getirebilir.

3- Fotoğraf makinenizi ve ekipmanlarınızı temiz kullanmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde fotoğraflarınızın keskinliği, kalitesi düşebilir. Bu da istenmeyen bir durum haliyle.

4- İnsanlarla iyi iletişim kurmaya çalışın. Göz teması, sohbet vs sizin bir ortamda daha rahat fotoğraf çekebilmenizi, çalışabilmenizi sağlayacaktır. Yalnızca sokak fotoğrafları çekerken değil, fotoğrafın her alanında göz temasının ve iletişim halinde olmanın önemli olduğunu unutmayın. Fotoğrafçılık kursu derslerinde de eğitmeniniz bundan bahsedecektir.

5- Çektiğiniz fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaşmaya çalışın. Böylelikle nerede hangi hataları yaptığınızı öğrenebilir, eksiklerinizi görebilirsiniz. Veyahut fotoğrafçılık kursu eğitmeninize çektiğiniz fotoğrafları göstererek eleştirilerini, fotoğrafınız hakkındaki düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

6-Bol bol fotoğraf okuması yapın. Fotoğraf görmek, izlemek sizi bu alanda bir adım daha öteye taşıyacak, ufkunuzu genişletecektir.

7- Bol bol pratik yapın. Çeşitli fotoğraf kitaplarından ya da dergilerinden fotoğraf tekniklerine dair okumalar yapın, sonrasında da bu teknikleri uygulamaya dökmeye çalışın.

8- Bol bol fotoğraf sergilerine katılın.

9- Objenizi farklı bakış açılarıyla çekmeye çalışın. Farklı bakış açılarını denemekten çekinmeyin. Sağ, sol ya da alttan vs… Fotoğrafçılık kursu uygulama gezilerinde de bol bol deneme çekimleri yaparak farklı bakış açılarıyla fotoğraf çekeceksiniz.

Fotoğrafçılık kursu derslerine katılarak burada anlatılanları ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

NKFA Fotoğrafçılık Kursu hakkında bilgi almak için:

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

 

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir