Fotoğrafçılık kursu alarak RAW formatı öğrenebilirsiniz!

Fotoğrafçılık kursu alarak RAW formatı öğrenebilirsiniz!

Fotoğrafçılık kursu

Bu makalemde sizlere RAW formattan, RAW formatın artı ve eksi yönlerinden ve neden RAW formatta çekim yapmamız gerektiğinden kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da eğitmeniniz size RAW format hakkında gerekli tüm bilgileri verecektir. Fotoğrafçılık kursu bitiminde ise RAW format hakkında birçok bilgiye sahip olacaksınız.

Öncelikle RAW formatın anlamı ham fotoğrafa çıkıyor. Yani bunu işlenmemiş görüntü olarak düşünebiliriz. RAW haliyle bir fotoğraf, ham fotoğraftır. Bunları bilelim.

RAW formatta çekim yapacaksanız fotoğraflarınızın JPEG formatta olduğu gibi sıkıştırılmayacağını, olduğu gibi kaydedileceğini bilmelisiniz.

Eğer çekeceğiniz fotoğraflar üzerinde çeşitli işlemler yapmak istiyorsanız fotoğraflarınızı JPEG değil de RAW formatta çekmelisiniz. RAW format ile çekilen fotoğraflarınız üzerinde birçok işlem yapabilirsiniz. Örneğin White Balance ayarı gibi…

Fotoğrafçılık kursu sırasında da eğitmeniniz size zaten bunları detaylı bir şekilde anlatacaktır.

RAW format sayesinde çektiğiniz fotoğraf üzerinde birçok işlem yapabilirsiniz diye belirtmiştik. Bu işlemlere çekim sırasında hatalı pozlama kavramları da girmekte. Yani az-fazla pozlanmış fotoğraflarınızı, RAW format sayesinde doğru pozlanmış bir biçime getirebilirsiniz.

RAW format ile çektiğiniz fotoğraflarınızda görüntünün kalitesinde hiçbir şekilde bozulma olmayacaktır.

RAW formatta çektiğiniz bir fotoğraf üzerinde çeşitli işlemler uygularken diğer formatlara oranla, fotoğrafı daha fazla büyütme imkanına sahipsiniz. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz size bunlardan da bahsedecektir.

RAW format ile çektiğiniz bir fotoğraf üzerinde fotoğrafın çeşitli yerlerindeki hatalı pozlamaları telafi edebilme imkanına da sahipsiniz. Az veya fazla pozlanmış bölümleri RAW format sayesinde işleyebilir, düzenleyebilirsiniz.

Aslında RAW format ile birçok imkana sahipsiniz diyebiliriz…

Ancak şunu da bilelim ki RAW format ile çektiğiniz fotoğrafların boyutu JPEG formata göre çok daha büyük olacaktır. Bu demek oluyorki hafıza kartınız biraz daha erken dolabilir… JPEG + RAW formatlarda çekim yapmak istiyorsanız da hafıza kartınız daha da erken dolacaktır. Fotoğrafçılık kursunda bunları ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz…

Seri çekim ile çalışan fotoğrafçılar, RAW format ile çekim yaparken fotoğraflarının JPEG formattakine göre daha da yavaş kaydedildiğini görebilir. Bu da RAW formatın bir diğer dezavantajı ne yazık ki.

Son olarak RAW formatın oldukça önemli bir avantajı var. Örneğin çektiğiniz bir fotoğrafın size ait olduğunu kanıtlamak istiyorsanız ya da çektiğiniz fotoğrafın çalınma durumunda RAW format, o fotoğrafı sizin çektiğinizi zaten kanıtlayacaktır. Fotoğrafçılık kursu alarak burada anlatılanları, RAW ile ilgili her şeyi eğitmeninizden öğrenebilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir