Fotoğrafçılık kursu ve fotoğraf terimleri!

Fotoğrafçılık kursu ve fotoğraf terimleri!

Fotoğrafçılık kursu

Bu yazımda sizlere fotoğrafçılığa dair birkaç terim hakkında bilgilendirmede bulunacağım. Fotoğrafçılık kursu alarak da dersler sırasında eğitmeninizden fotoğrafçılığa ait çeşitli terimler hakkında bilgi alabilirsiniz. Şimdi gelin fotoğraf terimlerine kısaca bir göz atalım.
– AE (Auto Exposure) yani , otomatik pozlama.

– AF (Auto Focus) yani otomatik odaklama.

– Over Exposure: Fazla pozlama.

-Tripod: Fotoğraf makinemizi kımıldama veya sarsıntılara karşı önlemek amacıyla sabitlediğimiz 3 ayaklı oynar başlıklı bir sistemdir.  Fotoğrafçılık kursu eğitimleri sırasında da eğitmeniniz ile birlikte tripod kullanarak çeşitli uygulama çekimleri yapabilirsiniz.

White Balance: Beyaz ayarıdır.

Landscape: Manzara.

Auto Focus: Otomatik odaklama.

Manuel Focus: Elle odaklama.

Shutter: Perde.

Shutter Speed: Perde hızı.

Aperture: Diyafram

Aşırı pozlama / Fazla pozlama: Fotoğrafın gerektiğinden fazla ışık aldığı yani patladığı durumlarda kullanılan bir terimdir. Pek istenmeyen bir durumdur kısacası. Fotoğrafçılık kursu sırasında eğitmeniniz doğru pozlamayı, az ve fazla pozlama kavramlarını size detaylı bir şekilde anlatacaktır.

Brightness: Parlaklık

Bulb Mode: Bulb yani B modu, perdenin açık kalma süresini bizim ( fotoğrafçının) belirlemek istediğimiz zamanlarda kullanılır. Bu mod ile, fotoğrafımızı istediğimiz süre içersinde çekebiliriz.

Contrast:  Karşıtlık

Cropping: Kesme

Extension tube:  Uzatma tüpü

Fish- eye:  Balık Gözü 

Parasoley: İstenmeyen ışığın fotoğraf makinemizin önünde bulunan objektiften geçmesini önlemeye yarar. Güneşten kaynaklı istenmeyen etkilerin, ışınların fotoğrafımızda oluşmasını önleyebilir. Fotoğrafçılık kursu sırasında da eğitmeniniz parasoleyler hakkında sizleri bilgilendirecektir.

Image Sensor: Algılayıcı.

Image Stabilization: Titreşim azaltma

LV (Live View): Canlı önizleme

Noise: Fotoğrafçılıkta, fotoğraflarımızda oluşan istenmeyen noktacıklara verilen isimdir. Türkçesiyle gürültü olarak bilinen noise, yüksek ISO değerlerinde karşılaşılan bir sorundur. Fakat bazen fotoğrafçının tercihine bağlı olarak bilinçli bir şekilde de tercih edilebilir. Fotoğrafçılık kursu sırasında da eğitmeninizden ISO-Noise ilişkisi hakkında detaylı bilgi alabilir, yapacağınız uygulama çekimleri ile bu konuyu daha da iyi kavrayabilirsiniz.

PPI: Her bir inçe düşen piksel değeri.

Prime Lens: Sabit odaklı lens anlamına geliyor. Örneğin 50 mm bir prime lenstir.

Saturation: Doygunluk

VR: Titreşim azaltma

Fotoğrafçılık kursu alarak dersler esnasında burada açıklanan terimlerden çok daha fazlasını öğrenme şansı elde edebilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir