Fotoğrafçılar için ipuçları!

Fotoğrafçılar için ipuçları!

Fotoğrafçılık kursu

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

Fotoğrafçılık kursu alarak da dersler sırasında eğitmeninizden öğreneceğiniz fotoğrafçılığa ve çekim tekniklerine dair çeşitli ipuçlarını bu makalemde sizlere madde madde anlatmaya çalışacağım. Bu makaleyi okuduktan veya eğitmeninizden öğrendikleriniz sonrasında çeşitli uygulamalar yaparak da bu alanda biraz daha ilerleyebilirsiniz. Şimdi kısaca o ipuçlarına değinelim.
-Öncelikle fotoğraf çekerken dikkat edebileceğiniz en önemli şeylerden birtanesi de durduğunuz yer, yani bakış açısı. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz de dersler sırasında bu konuda sizi yönlendirmeye çalışacaktır zaten. Fotoğraflarınızı çekerken muhakkak farklı bir bakış açısı ile çekmeye çalışın. Birçok bakış açısını deneyin. Örneğin bir objenin etrafında dönerek farklı farklı bakış açılarıyla fotoğraflarını çekebilirsiniz. Sonrasında elde ettiğiniz en etkili kareyi kullanabilirsiniz.

-Farklı çekim tekniklerini denemeye çalışın. Örneğin zoom-in, zoom-out, panning, uzun pozlama vs. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz size zaten bu çekim tekniklerinden teorik ve uygulamalı olarak dersler esnasında bahsedecektir.

-Fotoğraflarınızı RAW formatta çekmenizi de tavsiye edebilirim… Böylelikle fotoğraflarınız üzerinde dilediğiniz gibi işlem uygulayabilirsiniz.

DSC_0457

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

-Eğer dışarıda çekim yaparken hava şartları kötüyse, örneğin hava yağmurluysa bu durumda makinenizi zarar görmemesi için korumalısınız. Böyle durumlar için fotoğraf makinenize bir yağmurluk satın alabilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz de size olumsuz hava koşullarında neler yapabileceğiniz ile ilgili bilgiler verebilir.

-Tripodunuzun olmadığı durumlarda fotoğraf çekerken enstantane değerini 1/30’un altına düşürmemeye çalışın. Aksi takdirde fotoğraflarınız titrek çıkabilir. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz de size bunları anlatacaktır.

– Çekeceğiniz fotoğrafları altın oran yani 1/3 kuralına uygun olarak çekmek elbette ki fotoğraflarınızı daha etkileyici bir hale getirebilir. Ancak altın oran kuralını çekeceğiniz tüm fotoğraflarda uygulamak gibi bir zorunluluğunuz yok, bunu da bilelim… Bu kuralı uygulamak sizin tercihinize kalmış ancak yine de bu kurala hakim olmalısınız. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz dersler sırasında altın oran kuralını da anlatacaktır zaten.

DSC_0337-001

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

-Çok önemli bir kural daha. Bol bol fotoğraf çekimine çıkmalısınız. Bu sizin tecrübenizin artmasını, fotoğrafta daha da ilerlemenizi sağlayacaktır.

-Daha çok sokak fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız dışarıya çekim için çıkarken yanınıza büyük ekipmanlar almamaya çalışın. Büyük ekipmanlar ve fotoğraf makineleri gözleri üzerinize çekebilir, doğal kareler elde etmenizin önüne geçebilir.

Fotoğrafçılık kursu alarak da burada anlatılanları ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir