Fotoğrafçılık kursu alarak daha net fotoğraflar çekin!

Fotoğrafçılık kursu alarak daha net fotoğraflar çekin!

Fotoğrafçılık kursu

Fotoğrafçılık kursu dersleri esnasında da eğitmeninizden nasıl daha net fotoğraflar çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu alarak da öğrenebileceğiniz net fotoğraf çekme konusu, aslında oldukça basit bir konu. Yalnızca bir kaç koşula dayanıyor. Ancak ben bu makalemde sizlere nasıl daha net fotoğraflar çekebileceğinizi birkaç madde ile özetleyeceğim.

Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da öğreneceğiniz net fotoğraflar çekmek için yapılabilecekler listesine şimdi kısaca bir göz atalım. Öncelikle net fotoğraflar elde edebilmek için, elle netlemeyi deneyin. Yani objektifinizi, otomatik değil de manuel netlemeye alın. Netlemeyi kendiniz yaparak doğru yerleri netleyebilirsiniz böylelikle. Net fotoğraflar yani flu olmayan görüntüler elde edebilmek için bir diğer koşul ise tripod kullanmanız olacaktır. Özellikle bir konuyu flu olarak izleyiciye sunmak gibi bir çabanız yoksa tripod kullanabilirsiniz. Bunların haricinde kadrajınıza yerleştirdiğiniz objenin hangi kısmının net olmasını istiyorsanız oraya netleme yapmalısınız. Yani fotoğraf makinenizin vizöründen bakarak ve netleme noktalarıyla oynayarak istediğiniz yerin, bölgenin net olmasını sağlayabilirsiniz. Ve tabii ki fotoğraf makinenizin ve objektifinizin netleme sistemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Netleme seçeneklerini de araştırıp, öğrenmeli. Bunlara uygun bir şekilde fotoğraf çekmelisiniz. Fotoğrafçılık kursu alarak tüm bunları ve çok daha fazlasını öğrenme şansı elde edebilirsiniz. Ayrıca eğer çekeceğiniz bir obje ile aranıza bazı objeler, cisimler giriyorsa netlemeyi istediğiniz yere yapmaya çalışın. Makinenizi özellikle böyle anlarda otomatik netlemeden çıkarıp, netlemeyi kendiniz dilediğiniz yere yapın. Tabii şunu da unutmamak gerekir ki, lensinizin netleyebileceği mesafe bellidir ve bu lensinizin üzerinde yazar. Eğer yakın çekim yapacaksanız obje ile aranızda belli bir mesafe olmalı ve bu mesafeyi aşmamalısınız. Bunların da haricinde bazı durumlarda, örneğin Pan çekim tekniği yapılacaksa önceden lensinizi manuele almalısınız. Böylelikle otomatik netleme yüzünden belki de bir daha elde edemeyeceğiniz bir görüntüyü kaçırmamış olursunuz. Bu gibi durumlarda lensinizi manuele alıp, doğru odaklamayı yapıp uygun anda da deklanşöre basmalısınız. Daha net fotoğraflar çekebilmek için son olarak tekrar hatırlatalım. Makinenizin sarsılmaması önemli bir husus. Bunun için tripod, kablo deklanşör,zamanlayıcı vs kullanabilirsiniz.

Fotoğrafçılık kursu alarak da bu makalemde sizlere anlattıklarımı ve çok daha fazlasını eğitmeninizden uygulamalı ve teorik olarak dinleme şansı elde edebilir hatta siz de daha net fotoğraflar çekebilirsiniz. Işığınız bol olsun.

 

NKFA Fotoğrafçılık kursu hakkında bilgi almak için:

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

One Comment to “Fotoğrafçılık kursu alarak daha net fotoğraflar çekin!”

  1. Zeki dedi ki:

    Sevgili Nihat hocam ..başarılarının devamı diler sağlukla kal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir