Fotoğrafçılık kursu ve cep telefonlarıyla kaliteli fotoğraf çekmek

Fotoğrafçılık kursu ve cep telefonlarıyla kaliteli fotoğraf çekmek

Fotoğrafçılık kursu

Bu makalemde sizlere akıllı cihazlarınız ile nasıl daha kaliteli, iyi fotoğraflar elde edebileceğinizi kısaca aktaracağım. Fotoğrafçılık kursu derslerine katılarak da eğitmeninizden akıllı cep telefonları ile nasıl daha kaliteli görüntüler elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sizin de bildiğiniz gibi cep telefonları, günümüzde birçok fotoğraf sevdalısına yenilik, avantaj sunuyor. Fotoğraf tutkunlarının birçoğu artık bir DSLR fotoğraf makinesi almak yerine akıllı cep telefonları ile çekim yapmayı tercih ediyor. Ayrıca artık akıllı cep telefonları ile gittiği, gezdiği yerlerde yalnızca fotoğraf çekmekle de kalmıyor sosyal medya hesaplarında da anında paylaşım yapıyor. Ancak fotoğraf sevdalıları, akıllı cep telefonları ile nasıl daha kaliteli fotoğraflar elde edebileceğini bilmiyor ve öğrenmek istiyor. Ben de bu makalemde sizlere bu konuya dair birkaç öneri sunacağım. Fotoğrafçılık kursu derslerinde de eğitmeniniz akıllı cep telefonlarınız ile nasıl daha başarılı sonuçlarla karşılaşacağınıza dair sizi bilgilendirebilir.

Öncelikle akıllı cep telefonlarınız ile fotoğrafçılık yapmayı planlıyorsanız, cep telefonunuzu adeta bir DSLR kameranız gibi her türlü tozdan korumalısınız. Kameranızın ve lensinizin kirlenmemesi kaliteli fotoğraflar çekebilmeniz açısından önemli bir husus. Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında eğitmeniniz de öncelikle sizi bu konuda bilgilendirecektir. Ayrıca akıllı cep telefonlarınız ile fotoğraf çekerken netliği otomatik değil de manuel olarak yapmaya özen gösterin. Böylelikle netliği hatalı noktaya ya da objeye değil de istediğiniz bölgeye yapmış olursunuz. Akıllı cep telefonlarınız ile kaliteli görüntüler elde etmek için, telefonunuzu iki elinizde tutmaya özen göstermelisiniz. Tam tersi bir durumda yani telefonunuzu tek eliniz ile tutarsanız fotoğraflarınız titrek, flu çıkabilir çünkü. Bu da muhtemelen istemeyeceğiniz bir durumdur. Bu nedenle cep telefonunuzu iki eliniz ile tutarak çekim gerçekleştirirseniz elde ettiğiniz görüntülerden çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bunların haricinde, cep telefonunuz ile fotoğraf çekerken telefonun zoom’unu kullanmayaya çalışın. Çekeceğiniz objeye, ya siz yaklaşın ya da mümkünse objenin size yaklaşmasını sağlayın. Eğer telefonun zoom’unu kullanırsanız, elde edeceğiniz görüntüler muhtemelen kalitesiz olacaktır. Bunun nedeni dijital zumun görüntünün megapiksel kalitesini düşürmesi… Akıllı cep telefonlarınız ile başarılı kompozisyonlar elde etmek için ise altın oran kuralına dikkat edebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu derslerinde zaten eğitmeniniz sizi altın oran hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirecek, örnek fotoğraflar göstererek daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Daha iyi kompozisyonlar için, ışığın geldiği yöne, doğru ışığı kullanmaya çalışmalısınız. Hatta gölgeleri de kadrajınıza dahil etmekten kaçınmazsanız farklı kareler elde edebilirsiniz. Bu yüzden fotoğrafta ışığı iyi, doğru kullanmaya çalışmalısınız.

1234

En önemli kurallardan biri de fotoğrafçılığın tüm dalları için geçerli olduğu gibi farklı bakış açıları geliştirmek… Sıradan fotoğraflar çekmekten ziyade farklıyı, ilginci aramak sizi diğer fotoğraf tutkunlarından bir adım öteye taşıyabilir. Kısacası kompozisyona, ışığa, zoom kullanmamaya, farklı bakış açılarına, telefon tutuş şeklinize vs. dikkat ederseniz kaliteli, başarılı görüntüler elde edebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursu eğitimlerine katılarak tüm burada anlatılanları ve çok daha fazlasını öğrenme imkanı da elde edebilirsiniz.

 

NKFA fotoğrafçılık kursu hakkında bilgi almak için tıklayın:

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

 

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir