Fotoğrafçılık kursu ve dar açılı objektifler

Fotoğrafçılık kursu ve dar açılı objektifler

Fotoğrafçılık kursu

Bu yazımda fotoğrafçılığa yeni başlayanlar, ya da bir dar açılı (tele objektif) objektif almak isteyenler için tele objektiflerden, bu objektiflerin kullanım alanlarından, bu objektiflerin avantajları ve dezavantajlarından, tele objektif kullanırken yaşayabileceğimiz problemlerin önüne nasıl geçeceğimizden, tele objektiflerin fiyatlarından vs kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu ile alacağınız temel fotoğrafçılık eğitiminde de dersler sırasında tele objektiften tüm objektif çeşitlerini detaylı bir şekilde işleyeceksiniz. Böylelikle fotoğrafçılık kursu sayesinde de objektifler ile ilgili fikir sahibi olacak, kendiniz için en uygun objektif türünü belirleyeceksiniz. Ama önce “Tele objektif nedir?” sorusundan yola çıkalım.

Öncelikle fotoğrafçılık kursunda da göreceğiniz tele objektifler ( dar açılı objektif), diğer objektiflere oranla daha uzun bir odak uzaklığına sahiptir. Bu tür objektifler ile uzaktaki bir konuyu yakına getirme şansına sahipsiniz. Kısacası çok uzaktaki objeleri fotoğraflamak için bu tür objektifler tercih edilir… Bu tür objektiflerin, 70 mm ve 2000 mm arası odak uzaklığı değerleri vardır. Yani 70 mm ve üstü tüm objektifler, tele açılı objektifler ailesine girer. 70-200 mm, 200 mm, 70-300 mm, 400 mm, 75-300 mm, 650-1300 mm tele zoom ve tele objektiflere örnek olarak gösterilebilir. Bu tür objektifleri birçok fotoğrafçı portre fotoğraf çekimlerinde tercih etmekte. Özellikle 85 mm, 70-300 gibi objektif çeşitleri portre fotoğraf çekimlerinde sıklıkla tercih ediliyor. Tele objektifler, bunların haricinde vahşi yaşam, doğa ve spor fotoğrafçılığında da sıklıkla tercih edilir. Bunun nedeni konuya yaklaşmamıza gerek kalmadan konuyu yakından fotoğraflamamızı sağlamaları. Onun dışında tele objektifler, fotoğrafımızda perspektife de etki ederler. Bu etkiyi de tele bir objektif ve geniş açı bir objektif ile yapacağımız karşılaştırmalı fotoğraf çekimiyle rahat bir şekilde anlayabiliriz. Peki tele objektifleri kullanırken ne gibi sorunlar yaşayabiliriz? Bu sorunların önüne nasıl geçebiliriz? Tele objektif kullanırken yaşayabileceğimiz en büyük problem fotoğrafın titrek yani flu çıkması olacaktır. Bunun önüne de tripod ile geçebiliriz. Veyahut poz süremizi odak uzaklığına göre ayarlayarak. Örneğin 200 mm bir odak uzaklığında çekim yapacak isek shutterımızı en az 1/200 olarak belirlemeliyiz. Böylelikle fotoğraflarımız titrek çıkmaz.

Bazı tele zoom objektiflerin fiyatları aşağıdadır. Fotoğrafçılık kursu derslerinde de eğitmeniniz sizi objektifler ve fiyatları hakkında bilgilendirebilir.

Canon EF 70-300mm f4-5.6 IS USM Lens: 1472-1859 TL

Nikon Af-S Nikkor 70-300 mm f4-5.6G IF-VR ED Lens: 1679-1793 TL

Canon EF 100-400 mm f4.5-5.6L IS USM Lens: 4275- 5659 TL

Fotoğrafçılık kursu eğitimlerinde de objektifler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Işığınız bol olsun.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir