Fotoğrafçılık kursu ve DSLR alırken dikkat edilecekler

Fotoğrafçılık kursu ve DSLR alırken dikkat edilecekler

Nikon-D4s-vs-D4

Fotoğrafçılık kursu dersleri sırasında da eğitmeninizden öğreneceğiniz bir konuyu sizlere kısaca özetleyeceğim bu makalemde.

Bu makalemde fotoğrafa yeni başlayanlar için Bir DSLR fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden, karar aşamasında düşünülmesi gereken kriterlerden kısaca bahsedeceğim. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz de size bunlardan dersler esnasında bahsedebilir. Öncelikle bir DSLR fotoğraf makinesi satın alırken dikkat etmeniz, düşünmeniz gereken konulardan biri de nasıl tarz da fotoğraflar çekmek istediğiniz… Fotoğrafçılığın hangi dalı ile ilgilenmeyi düşünüyorsunuz? Sualtı, eylem-miting fotoğrafları, doğum fotoğrafları vs… Çektiğiniz fotoğrafları hangi amaçla çekecek ve bu fotoğrafları nerelerde kullanacaksınız? Bu gibi soruları ilk olarak cevaplandırmalısınız. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz de derslerde fotoğraf makinesi satın alacak tüm kursiyerlere öncelikle bu soruları soracaktır. Bu soruların cevaplarını verdikten sonra ise kendimize, amacımıza uygun fotoğraf makinelerini araştırmaya koyulabiliriz. Örneğin seri çekim ağırlıklı çalışacaksanız, ya da eylem-miting fotoğrafları çekecekseniz bir Canon EOS 7D Mark II sahibi olabilirsiniz… Ya da giriş seviyesi bir fotoğraf makinesine yöneldiyseniz tabii bütçeniz doğrultusunda da Nikon ya da Canon’un giriş seviyesine uygun fotoğraf makinelerinden birini satın alabilirsiniz. Veyahut su altı fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız bir sualtı fotoğraf makinesi de satın alabilirsiniz. Kısacası fotoğraf makinesi satın alırken dikkat edilecek ilk nokta ‘nasıl fotoğraflar çekmek istediğiniz’ ve amacınıza uygun olan bir tanesini satın almanız olacaktır. Bunların haricinde bir DSLR fotoğraf makinesi satın alırken dikkat edilecek daha birçok teknik ve kişisel kriter bulunmakta. Örneğin fiyat unsuru. Ya da teknik kriter olarak; sensör boyutu, LCD ekran, Wifi-özelliği, çekim hızı, ISO hassasiyeti, menü gelişmişliği… Fotoğraf makinesi satın alırken fotoğrafçılık kursu eğitmeninizin de belirteceği gibi bu kriterlere dikkat etmeli ve kriterlerinize uygun bir fotoğraf makinesi almalısınız.

Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz dışında çeşitli fotoğraf dergilerinden, fotoğraf kitaplarından, fotoğraf videoları yayınlayan sitelerden ya da fotoğraf makinesi tanıtımı yapan çeşitli sitelerden de fotoğraf makinesi araştırması yapabilirsiniz.

 

Aşağıda bazı DSLR fotoğraf makinelerini görebilirsiniz..

Fotoğrafçılık kursu

 

 

Canon EOS 7D Mark II

Fotoğrafçılık kursu

Nikon D5100

Fotoğrafçılık kursu

Nikon D4S

Fotoğrafçılık kursu

Canon EOS 600D

NKFA fotoğrafçılık kursu hakkında bilgi almak için :

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

 

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir