Fotoğrafçılık Kursu  ve  Fotoğraf Çekimi

Fotoğrafçılık Kursu ve Fotoğraf Çekimi

FOTOĞRAFÇILIK KURSU

FOTOĞRAFÇILIK KURSU

Fotoğrafçılık kursu ile fotoğraf çekimi arasındaki ilişki…

Fotoğraf çeken ve fotoğrafçılığa merakı olan herkes, kısa zamanda harika ve derinliği olan mükemmel fotoğraflar çekebilmeyi hayal eder. Bu amaçla sayısız sayıda fotoğraf çeker. Fotoğraf çekerken öncelikle ışığı iyi kullanmak ve iyi ayarlamak gerekecektir. Işığın açısını fotoğraflarda dikkatli yönlendirmek gereklidir. Dikkat etmeniz gereken, fotoğraflarınızda pozlama zamanını ayarlarken, kafanızda ışığın yönü ve yoğunluğuna göre gerekecek ışık değeri seçeneklerini oturtmalı ve belirlemelisiniz. Çok yoğun ışık, az ışık ve gece gibi ışık farklılıklarında farklı fotoğraflar çekerek bu ayarlamaları yapabilir ve çekim standartlarınızı ayarlayabilirsiniz. Tüm bunları aslında kendi başınıza başarabilmek oldukça zordur. Bir fotoğrafta derinlik oldukça önemlidir. Gözleriniz ile gördüğünüz dünya 3 boyutlu olarak görünür ve siz bu şekilde görürsünüz. Fakat çektiğiniz fotoğraflarda ise iki boyutlu görünür. BU sebepten çekilecek fotoğraflarda alan derinliğinin çok iyi ayarlanması gerekir. Bunlar da ancak bir fotoğrafçılık kursu tarafından size sunulabilecek bilgilerdir.

Çekimini yapacağınız fotoğraflarda kompozisyon da çok önem arz etmektedir. Fotoğraf çekerken aslında rast gele fotoğraflar çekmek yerine, belirleyeceğiniz konularda en iyi kareleri yakalamak için deklanşöre basmalısınız. Çektiğiniz kareler içerisinde kalan görüntüyü ve görüntüdeki her bir detayı hesap ederek çekim yapmalısınız. Yani fotoğraf çekimi, gelişi güzel ve eğitimsiz olarak sadece hobi olarak kalan bir sanattır. Profesyonellik ise amaçladığınız ve istediğiniz, yapmanız gereken bunun eğitimini almanız ve eğitimde göreceğiniz dersleri süreli uygulamanızdır. Her ders, fotoğraf çekiminde bilginizi ve profesyonelliğinizi arttıracaktır. Aşama aşama çok daha fazlasını öğrenecek, profesyonelliğe daha fazla yaklaşacaksınız. Tüm bunların eğitimini fotoğrafçılık kursları ile alabilirsiniz.

Fotoğrafçılık Kursları

Işığı kullanmayı, fotoğraf çekme teknikleri ve gerekli yerleri, fotoğraf makinanızın tüm özelliklerini, derinliği yakalayarak resimlerinize üç boyutlu bir hal kazandırmayı ancak fotoğrafçılık kurslarında alacağınız eğitimler ile elde edebileceğiniz bilgilerdir. Elbette yetenek önemli bir detay fakat sadece yetenek, asla yeterli olmayacaktır. Kabiliyetleriniz uzman eğitmenler ve uzman fotoğrafçılar tarafından size öğretilen bilgilerle daha da geliştirilecek ve öğrendiklerinizi sürekli uygulayarak fotoğraflarınıza yansıtmayı başaracaksınız. Çok kısa sürede olmasa da uzun da sayılmayacak süreçlerde fotoğraf çekiminde uzmanlığınızın arttığını ve profesyonelliğe doğru adım attığınızı gözlerinizle göreceksiniz.

Published by Nihat Karadağ

Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi’nin sahibi. Photoline Dergisi Yazı İşleri Müdürü. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans-Master yapıyor. 7 ödülü 17 fotoğraf sergisi bulunuyor. Fotoğrafları Evrensel, Radikal, Cumhuriyet, Birgün ve Radikal gibi bir çok gazete ve dergide yayınlandı. 5 yıl özel bir reklam ajansı için, Başbakanlık için çalıştı. Stüdyo ve aktüel çalışmalarının yanı sıra, sosyo-belgesel alanda eylem ve miting fotoğrafları çekmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir