Fotoğrafçılık kursu ve portre fotoğrafı önerileri

Fotoğrafçılık kursu ve portre fotoğrafı önerileri

canon-ef-85mm-f18-usm-lens-dfa

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

Bu makalemde portre fotoğrafçılığı ile ilgilenenler ve nasıl daha iyi portreler elde edebileceğini merak edenler için portre fotoğrafı çekerken yapılabilecekler hakkında kısa kısa tavsiyelerde bulunacağım. Fotoğrafçılık kursu alarak da eğitmeninizden kaliteli, başarılı portre fotoğraflar elde edebilmek için çeşitli tavsiyeler alabilir, modelinizi bu ölçütlere göre fotoğraflayabilirsiniz. Şimdi gelin kısaca bu ölçütlere bir göz atalım.

Öncelikle portre fotoğrafında dikkat edilen önemli şeylerden biri de objektif seçimi. Doğru objektif seçimi, fotoğrafın bütün alanlarında olduğu gibi portre fotoğrafçılığında da önemli bir husus. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz de size dersler esnasında doğru objektif seçiminden, hangi tür fotoğraflarda hangi objektiflerin tercih edildiğinden detaylı bir şekilde bahsedecektir. Portre fotoğrafında doğru objektif seçimi önemli diye söylemiştik. Örneğin 85 mm 1.8 veya 1.4 portre fotoğraflarında çok tercih edilen bir objektif türü. Açık diyaframlı bir objektif olduğundan fotoğrafta arkaplan kolaylıkla yokedilebiliyor. Portre ağırlıklı çalışan fotoğrafçıların hemen hemen hepsi bu yüzden açık diyaframlı objektifler satın alır. Objektif seçiminin haricinde arkaplanın etkisi de portre fotoğrafında önemli bir detay. Genellikle portre fotoğraflarında sade, yalın bir arkaplan tercih edilse de arkaplan seçiminiz konunuza göre de değişebiliyor. Ancak genellikle yalın bir arkaplan, modelinizi daha da ön plana çıkarır ve fotoğrafınız izleyici üzerinde kafa karışıklığına neden olmaz. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz de arkaplan seçimini dersler sırasında vurgulayacak, uygulama çekimleri ile bu konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Bunların haricinde fotoğrafını çekeceğiniz kişi ile iletişim kurarak onu kadrajınızda farklı noktalara yerleştirebilirsiniz. Veyahut siz modele olan bakış açınızı değiştirerek (alt-üst-yukarıdan-sağdan vs) farklı bir kare elde edebilirsiniz. Farklı bir bakış açısı kullanmak, sizi bir adım öne çıkarabilir belki… Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz bakış açıları konusunda da sizi teorik-uygulamalı bilgilendirecektir. Son olarak ışık konusu ve gözler, portre fotoğrafçılıkta oldukça önemli bir yere sahip. Işığı, portrelerinizde oldukça iyi kullanmalısınız. Işık kurallarını, ışığın geldiği yönü iyi bilmeli ve bunlara hakim olmalısınız. Bir de modelinizin gözlerini doğru bir şekilde netlediğiniz takdirde oldukça başarılı portreler elde edeceksiniz. Fotoğrafçılık kursuna gelerek bu makalede anlatılanları ve çok daha fazlasını da öğrenebilirsiniz.

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir