Sokak fotoğrafçıları için mekan önerileri!

Sokak fotoğrafçıları için mekan önerileri!

DSC_0481-001

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

( Zeyrek )

Online Fotoğrafçılık Kursu için linki tıklayın: www.fotografcilikkursu.com

Bu yazımda sokak fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için İstanbul’da çekim yapabilecekleri birkaç mekan önerisinde bulunacağım. Fotoğrafçılık kursu derslerinde de eğitmeninizden İstanbul’da çekim yapabileğiniz mekanlar hakkında fikir alabilir, bu mekanlarda fotoğraf çekimi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi kısaca sokak fotoğrafçılarının İstanbul’da çekim yapabilecekleri sokaklara, semtlere bir göz atalım.

Zeyrek Mahallesi
Belki de birçok sokak fotoğrafçısının henüz uğramadığı bir semt olan Zeyrek, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunmakta ve adını Zeyrek Camii’den almakta. Ahşap evleri, tarihi ve sokakları ile oldukça güzel bir semt olan Zeyrek’e sokak fotoğrafçılarının uğramasını ve görmesini tavsiye edebilirim. Zeyrek’te semtin esnaflarını, işçileri, çocukları, ve semt sakinlerinin en doğal karelerini yakalamanız mümkün.

DSC_2048_1

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

( Büyükçekmece Köprüsü)

Büyükçekmece Köprüsü
Büyükçekmece Köprüsü diğer adıyla Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, İstanbul’un Büyükçekmece semtinde bulunmakta. İstanbul’da fotoğraf çekmek için farklı bir mekan arayışındaysanız buraya gitmenizi tavsiye edebilirim. Akşam ve gündüz apayrı bir güzelliğe sahip olan bu köprüyü muhakkak fotoğraflamalısınız. Ayrıca köprünün çevresinde turistik değere sahip olan yapılar da mevcut. Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi… Fotoğraflarınızı çektikten sonra ise köprünün çevresinde bulunan çeşitli cafe-restoranlarda dinlenmenin keyfine varabilirsiniz.

DSC_2794

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

( Süleymaniye çevresi )

DSC_2844

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

( Süleymaniye Camii’nde)

Süleymaniye
İstanbul’un Fatih ilçesi’nde bulunan Süleymaniye, ismini 1500’lü yıllarda dönemin Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı Süleymaniye Camii ve Süleymaniye Külliyesi’nden almakta. Süleymaniye, fotoğrafçılara bol malzeme sunan bir yer. Süleymaniye, gerek Süleymaniye camisi gerek sokakları, insanları, tarihi yapısı ve evleriyle özellikle sokak fotoğrafçılarının İstanbul’da gitmesi ve görmesi gereken mekanlardan biri. Sokak fotoğrafçılarının, İstanbul Üniversitesi arkasındaki bölgeye de bir uğramalarını, o bölgeyi görmelerini tavsiye ederim. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz ile birlikte de İstanbul’un birçok semtinde uygulamalı çekimlere çıkabilmeniz mümkün.

DSC_0356

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

( Balat )

DSC_0312

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

( Balat )

Fotoğrafçılık kursu

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

( Balat )

Balat
Yine İstanbul ilinin Fatih ilçesinden bir semt olan Balat, Ayvansaray ve Fener arasında kalan bir bölgede bulunmakta. Amatör, profesyonel hemen hemen birçok fotoğrafçının uğrak noktası haline gelen bu semte henüz hiç gitmemiş fotoğrafçıların ise muhakkak gitmesini tavsiye ederim. Ayrıca Balat’ta sokak fotoğrafçılarının muhakkak görmesi gereken mekanlardan biri olan Fener Rum Erkek Lisesi’ni de es geçmeyelim. Fener Rum Erkek Lisesi’ni görmeden Balat’tan ayrılmamalısınız…. Fotoğrafçılık kursu eğitmeniniz ve diğer kursiyerler ile birlikte de Balat’ta uygulama çekimleri gerçekleştirme şansı elde edebilirsiniz.

Fotoğrafçılık kursu

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

(Makaracılar Caddesi’nden )

Makaracılar Caddesi- Karaköy
İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı olan Makaracılar Caddesi’ne, yolu Karaköy civarına düşen fotoğrafçılar muhakkak bir uğrayıp göz atmalı… Küçük ve oldukça dar olan bu caddede özellikle işçileri, sokağın esnafını ( hırdavatçıları ) fotoğraflayabilirsiniz.

haliccc

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

(Haliç Metro Köprüsü)

bbb

Fotoğraf: MELİKE ÇETİN

(Haliç Metro Köprüsü)

Haliç Metro Köprüsü
Eğer henüz fotoğraf makinenizi alıp geçen yıl hizmete açılan Haliç Metro Köprüsü’ne uğramadıysanız da muhakkak oraya gitmenizi tavsiye ederim. İster köprüden manzarayı fotoğraflayabilir, isterseniz de köprünün çevre ile olan ilişkisini konu alarak fotoğraflar çekebilirsiniz.

Fotoğrafçılık kursu alarak da eğitmeninizden fotoğraf çekilecek mekanlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

NKFA fotoğrafçılık kursu hakkında bilgi almak için:

https://www.nihatkaradag.com.tr/fotografcilik-kursu

Melike Çetin

Published by Melike Çetin

Melike ÇETİN/ Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında öğrenimine devam ediyor. NKFA ve PhotoLine Dergisi'nde asistanlık görevini, PhotoPlay'de ise İçerik Editörlüğü görevini yürütmekte. 2012 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve sokak fotoğrafçılığında ilerlemeyi istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir